Yetenekleriniz Gizli Kalmasın

Her insan belirli bir yaşa ulaştığı zaman sorumluluklar almaya başlar. Bunlar bir tanesi de çalışmaktır. Yıllar süren okul dönemlerinden sonra insanlar verdikleri emeklerin karşılığı olarak çalışmak ve kendi geçimini kazanmak isterler. Peki, insanlar kendinde bulunan yetenekleri doğru bir şekilde yansıtabiliyor mu? İş bulabilmek için yetenekler ne kadar önemli? Yazının devamında yetenekler nasıl doğru bir şekilde ortaya çıkarılır, nasıl kolayca iş bulunur bunlardan bahsediliyor.

İş İlanlarına Nereden Ulaşabilirim?

İnternet sayfasında yıllardır hizmet veren ve en güvenilir site olan eleman sizsiniz sitesi kendi branşınıza göre istek ve yeteneklerinize göre rahatlıkla iş bulabileceğiniz bir sitedir. Siteye giriş yaparak Türkiye üzerinde ne kadar iş ilanı varsa hepsine aynı anda erişim sağlayabilir ve iş başvurularında bulunabilirsiniz. Mesela İzmir fabrika iş ilanları yazarak çıkan yerlere başvuru formu yollayabilirsiniz. Peki, iş başvurusu yapıldıktan sonra iş görüşmesine giderken yapılması gerekenler nelerdir?

  1. Özenli Giyim

Giyime önem göstermek en önemli karakter ve yetenek belirleyicidir. İş görüşmesine giderken Resmi giyinmek her zaman olumlu ve güzel karşılanır. Erkekler için takım elbise ile iş görüşmesine gitmek, bayanlar için ise özenli giyinip gitmek artı bir puan demektir.

  1. Rahat Hareketler

Bir iş görüşmesine gittiğinizde sıkılgan ve gergin davranışlar ne kadar olumlu karşılanır? İş görüşmesine gittiğinizde hareket olmalısınız. Kendinizi heyecan yapmadan doğru bir şekilde ifade etmelisiniz. Laubali hareketlerden kaçınılmalıdır.

  1. İyi Bir dinleyici Olmak

Karşı tarafta anlatılanları iyi bir şekilde dinlemek, kafayı olumlu anlamda sallamak ve göz temasında bulunmak karşı taraftaki kişiye güven vermektedir.

  1. İkna Edici Konuşmak

Karşı tarafla konuşmalarınız doğru ve ikna edici olmalıdır. Göz teması kurmalı ve konuşmalarınız akıcı olmalıdır. Örneğin; Cümle sonlarına bunu şu şekilde yapabiliriz gibi ibareler kullanmalısınız.

  1. Grup Çalışmasında İyi Olduğunuzu İspatlamak

Bir çok iş yeri bireysel değil grup çalışması için eleman aramaktadır. Bireysel herkes iyi olabilir ama iş grup çalışmasına geldiğinde orta yolu bulmakta ve uyum sağlamakta zorluklar yaşayabilir.

  1. Kendini Tanımak

Kendinizi tanımak yetenekleri ortaya çıkarmanın birinci yoludur.

  1. Eleştiriye Açık Olmak

Her türlü eleştiriye açık olmak gerekmektedir. Olumlu ve olgun davranışlar herkesin ilgisini çeker.