Mülakatlarda Adayda Aranması Gereken Değerler

Mülakatlarda Adayda Aranması Gereken Değerler

Hayalinizdeki yerde, hayalinizdeki işi yapmak harika bir fikir gibi kulağa gelebilir. Bunun aksini iddia etmekten çok, istediğiniz ve “hayal” olarak nitelendirdiğiniz işi bulup ona kabul edilmenin önemli bir süreç olduğunu hatırlatmamız yerinde olur. Özellikle iş görüşmeleri, yıllar boyu icra edeceğiniz iş için isteğinizi ve içinde çokça vakit geçireceğiniz sektörde ne kadar yeterli olduğunuzu kanıtlamanız için ilk basamaktır.

İşe alımlarda başvuru sonrası size yapılan olumlu dönüşün ardından mülakat süreci gelebilir. Adayların en fazla zorlandığı ve elemeye tabii tutulduğu zaman mülakatlardır. İşveren, işe alacağı adayda belli kriterleri görmek isteyebilir. Mülakatlar da onlara bu izlenimi vereceğiniz ilk adımdır. Bu nedenle adayların çağırıldıkları mülakatları yeterince ciddiye alarak hazırlık yapmaları avantajlarına olur.

Mülakatlar pandemi koşulları ve teknolojinin sağladığı kolaylıklar ile büyük oranda online ortama taşınıyor. Türkiye’de online mülakat sayısı yurt dışına göre daha az olsa da bu oran gittikçe artar. Online ya da yüz yüze yapılan mülakatlarda adaylarda aranan belli değerleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Mülakat veren ile göz temasını kesmeyin. Göz teması karşı tarafı dikkatle dinlediğinizi ve bir sonraki sözü için hazır olduğunuzu gösterir.
  • Eğer yüz yüze gerçekleşen bir mülakatsa karşı tarafın elini güven veren bir ifadeyle sıkmayı unutmayın. Mülakat gerçekleştirenlere vereceğiniz en önemli izlenimlerden biri özgüveninizdir. Çünkü işe alınan elemanların kabul sürecinden itibaren iş performansları ile potansiyelleri arasında bir ters orantı oluştuğu istatistiksel olarak açıklanmıştır. Farklı ve istekli bir çalışan olacağınızın sinyalini mülakat sırasında vermeniz sizi 1 adım öne taşır.
  • Sorulara ne çok uzun ve karmaşık ne de kısa ve sıkılgan cevaplar vermelisiniz. Unutmayın ki mülakatlar isteğinizi belli edeceğiniz ilk basamaktır ve işiniz için de vereceğiniz çaba için bir ön izleme oluşturabilir.
  • Güler yüz ve doğru beden dili çok önemlidir. Cümlelerinizi destekleyen el hareketleriniz konuşmanızın akılda kalıcılığını ve karşı tarafa yeterince geçmesini sağlar. Güler yüzünüz ise hem sizde hem de mülakat verende pozitif bir etki yaratacaktır.
  • Mülakatta en önemli kriter ise yeterince kendiniz olmanızdır. Mesleğiniz işe kabul edilene kadar değil, uzun bir süre sizinle olacaktır. Bu nedenle kendiniz olmayan birini sadece mülakatı geçmek için oynamayın. Kendiniz olmak mülakat için en iyi etkiyi bıraktığı gibi sizin için de en rahat olan seçenektir.

Aradığınız iş gücünü uzun zamandır arıyor ve doğru çalışanlarla işinize devam etmek istiyorsanız Elemansizsiniz aradığınız platform olabilir. Şimdi ilanınızı oluşturabilir, kişinizde aradığınız verimi kısa sürede elde edebilirsiniz.