Üretim Müdürü Kimdir?

Üretim müdürü; şirketlerin üretim bölümlerinde görev alan, firmada çalışan personeli ve yürütülen projeleri yönlendiren üst düzey yöneticidir. Salihli iş ilanları içinde bu meslek dalına ait ilanlara rastlanır.

Üretim müdürü, imalat sürecinin planlanmasından da sorumludur. Üretim alanındaki koordinasyon ve kontrolü sağlamak genel manada üretim müdürünün görevidir. Üretim müdürlüğü kariyer basamakları noktasında üst düzey bir sorumluluk olarak nitelendirilir. Bu kişilerin üst düzey tecrübe ve bilgi birikimine sahip olması beklenir. Pek çok firma sahada deneyimli ve referansları sağlam olan kişileri üretim müdürü olarak işe alır.

Üretim Müdürünün Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ana görevleri arasında kalite seviyesini belirlemek ve doğru maliyeti tespit etmek gibi görevleri bulunan üretim müdürlerinin pek çok alt sorumluluğu da mevcuttur. Firmanın üretim noktasındaki en üst personeli olan üretim müdürleri, iş programı ve iş yeri şartnamelerine uygun üretim yapılması ve bunların zamanında teslimi ile görevlidirler. Salihli iş ilanları içerisinde belli dönemlerde üretim müdürü iş ilanları da yer alır. Üretim müdürleri, günlük ve haftalık üretim raporları tanzim ederler. Raporları kontrol edip üst birimlere sunarlar. Üretim planlama işleminin firmanın şartlarını da göz önünde bulundurarak belli standartlara sahip kalite ve maliyet üzerinden yürütürler. Üretimde en ideal personel sayısını belirleyerek firmanın en optimum seviyede çalışmalarını sürdürmesine yardımcı olurlar. Sektördeki her türlü teknolojik gelişmeyi yakından takip ederek uygulanan üretim tekniklerini ve araçlarını yakından incelerler.

Üretim Müdürü Nasıl Olunur?

Üretim müdürü olabilmek için bazı şartlara haiz olmak gerekir. Öncelikle üniversitelerin lisans eğitimi veren 4 yıllık mühendislik fakültelerinde yer alan endüstri mühendisliği, gıda mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, makine mühendisliği, kimya mühendisliği gibi mühendislik dallarının birinden mezun olmak gerekir. Salihli iş ilanları içersinde yer alan üretim müdürü ilanlarında yer alan şartlar da bu şekildedir. Yalnız son zamanlarda endüstri mühendisliği mezunlarının bu tür pozisyonlarda daha sık tercih edildiği gerçeğini de özellikle belirtelim. Tabi, bu ön şartların yanında üretim müdürü olabilmek için ilgili firma ve sektörün hitap ettiği yabancı dile de hâkim olmak gerekir. Gerekli deneyim ve referanslara da sahipseniz pek çok firmada rahatlıkla kendinize uygun bir pozisyon bulabilirsiniz.