Makine Mühendisi Kimdir?

Makine mühendisi görev tanımı çok geniş olan bir mühendislik çeşididir. Makine mühendisleri en genel açıklamasıyla mekanik ve elektronik ürün, makine, araç, motor ve sistemleri araştırır, geliştirir ve bunları tasarlar.

Makine mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler, makine mühendisi unvanını alırlar. Makine mühendisi; her türlü mekanizmanın, mekanik sistemin ve enerji dönüşüm sisteminin yapımı, imalatı, imalat planlaması, bakım onarımı, montajı ve işletmesi gibi konularla uğraşan kişilerdir. İş ilanları Manisa içinde de makine mühendisi ilanlarına rastlanır.  Makine mühendisi genel olarak temel fizik kanunları çerçevesinde ve diğer disiplinlerin kanunları ile bir enerji türünü bir diğerine çeviren makineler üzerinde uzmanlaşmış kişilerdir. Bilgisayar türü aletler, makine mühendislerinin çalışma alanları içinde yer almaz. Mühendislik disiplinleri arasında en geniş çalışma sahasına sahip olan program, makine mühendisliği programıdır. Dolayısıyla ülkemiz şartları içerisinde pek çok yerde makine mühendisi istihdam edilir.

 

Makine Mühendisi Neler Yapar?

Elektrik üretiminde önemli bir yere sahip jeneratörler, içten yanmalı olan motorlar, gaz ve buhar tribünleri, roket ve jet motorlarının geliştirilip üretilmesi için uğraşırlar. İş ilanları Manisa noktasında ele aldığımız makine mühendisleri, gerekli dizaynları gerçekleştirmek için müşteriden gelen tasarım önerilerini ve daha önce üretilmiş buna benzer araçların detaylı verilerini incelerler. Makine, motor, araç ve sistemlerin üretimi, işletimi, uygulanması ve kurulumu noktasında gerekli koordinasyon çalışmalarını yürütürler. Makine mühendisleri ayrıca üretim süreci içerisinde yer alan ürünün test edilmesi ve kontrolü için çalışan mühendis personeli yönlendirirler. Bununla birlikte makine mühendisleri; hidrolik, elektromekanik, kontrol ve benzeri alanlarda kendilerini geliştirip uzmanlaşabilir. Fabrikaların bakım onarım ve teknik satış alanlarında çalışabilirler.

 

Makine Mühendisi Nerelerde Çalışır?

Görev tanımları oldukça geniş olan makine mühendislerinin çalışma sahaları da oldukça geniştir. Makine mühendisleri hem özel kurumlarda hem de kamu kurumlarında çalışabilir. Genel olarak fabrikaların yardımcı işletme birimlerinde bakım onarım mühendisi, ARGE birimlerinde kalite kontrol mühendisi olarak çalışırlar. İş ilanları Manisa özelinde ele aldığımız makine mühendisleri, gerekli eğitimleri alıp beceriyi kazandıklarında firmaların idari birimlerinde görev üstlenebilirler. Gelişmiş makine ve araç gereçlere olan ihtiyaç arttıkça makine mühendislerine olan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır.