Kariyer Sitelerinin Yararları

Kariyer sitelerini kullanarak iş bulabilme; işverenler ve iş arayan kişiler tarafından sıklıkla başvurulan yöntemler arasında yer alır. 

Daha yeni gelişmekte olan bir sektör olan kariyer ve iş arama siteleri, hemen hemen her şeyin dijitalleştiği ve elektronik ortama aktarıldığı günümüzde, gelişimi olanca hızıyla sürdüren bir iş kolu olarak dikkat çeker. İş ilanı ver şeklinde çokça slogana rastlanılan kariyer siteleri kişilere pek çok yarar sağlar. Dijital çağın öncesinde gazete ilanlarından, sarı sayfalardan, reklam panolarından, ya da kişiler ilişkiler kullanılarak işverenler firmalarına eleman aramaktaydı. İş için başvuru yapan aday, önceden firma tarafından tanınmadığı için yüzlerce başvurudan yalnızca bir ya da iki adayın seçilmesi oldukça zordu. Gerek özgeçmişlerin yeterli düzeyde incelenmemesi gerekse zaman darlığından dolayı iş görüşmelerinin kapsamlı biçimde yapılmaması doğru pozisyon için doğru eleman seçimini zorlaştırmaktaydı. Bunun sonucunda firmalar çalışanı eksikleriyle kabullenip düşük verimle çalıştırmakta ya da sürekli eleman değişikliğine gidip düzensiz bir çalışma sistemine devam etmekteydi. İş ilanı ver şeklinde dijital gelişme süreci başlayınca her iki kesim de bu noktalarda rahatladı.

Kariyer Siteleri ile Beraber Gelen Kolaylıklar

Günümüzde kariyer sitelerine yüklenen özgeçmişler, firmaların insan kaynakları birimleri tarafından rahatlıkla incelenebilir ve inceleme sonucunda en uygun görülen adaylar görüşmeye çağırılır. Bu sayede ilgili adaylar firma yetkilileri tarafından daha yakından tanınıp adeta nokta atışı bir seçim yapılabilir. Veri süzgecinden geçirilen pek çok özellik en uygun adayın ortaya çıkmasına ciddi biçimde yardımcı olur. Kariyer siteleri sadece firmalar için değil adaylar için de büyük kolaylıklar sağlar. İş başvurusu yapan adaylar hem zamandan hem de nakitten tasarruf eder. İl dışındaki pek çok firmaya gitmeniz gerekmez. Bunun yanında iş ilanı sitelerinin otomatik e-posta sistemine kaydolan pek çok kişi hiçbir emek sarf etmeden kendisine ulaşan ilanları inceleyip uygun olanla ilgili başvurusunu yapabilir. Bu e-posta sistemine kaydolurken kendinize uygun olan parametreleri işaretleyebilir ve gereksiz iş ilanlarından kurtulursunuz. İş ilanı ver uygulamaları bütün bu bahsedilen kolaylıklar sayesinde zahmetli bir uğraş olmaktan çıkar. Geçmişte gazetelerdeki iş ilanları ile yürüyen süreç, çok zahmetli ve meşakkatli yürümekteydi. Çünkü ilanın bulunması, iletişimin sağlanması, başvurunun yapılması ve görüşmenin gerçekleşmesi belki de ayları buluyordu. Ama artık dijital kariyer siteleri bütün bu zahmetleri geride bıraktı. Artık kariyer siteleri sayesinde rahatlıkla aradığınız işe ulaşabilirsiniz.