İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik Maaşı Nedir?

Hayat maalesef her insana aynı şartları sunmuyor. Çalışma hayatında yükseliş beklerken bir anda işinizi kaybedebilirsiniz. Çalışılan kurumun iflas etmesi ya da sebepsiz işten çıkarılma gibi durumlar bir anda tüm morallerin sıfıra inmesine neden olmakta. Bu gibi durumlarda devlet çalışan kişinin haklarını elbette koruma altına almıştır. İşsizlik maaşı nedir? konusu işten çıkarılan kişiler için büyük önem arz etmektedir. Bir anda işten çıkarılınca masrafları nasıl karşılayacağınızı düşünmeyin. Devlet, belirli bir sürede yeni bir iş bulana kadar tüm ihtiyaçlarınızı karşılamakta. Bu konu ile ilgili detaylar;

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Alınır?

İşsizlik maaşını kimler alabilir? konusuna gelmeden önce bu ödenek türünün detayları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bir kişinin işten çıkarılabilmesi için öncelikle çalıştığı işyerinden çıkarılması, kovulması gerekiyor. Kendi isteği, arzusu ile işinden çıkan kişilere işsizlik maaşı ödeneği maalesef ki ödenmiyor. Kişinin elinde olmayan sebepler meydana gelirse de işsizlik maaşı ödenmektedir. İşyerinin iflas etmesi, uzun süreli sağlık sorunları, doğum izni gibi durumlar da ödenek almak için haklı sebepler arasında yer alıyor.

İşsizlik maaşı nedir? konusu hakkında biraz daha detaya girmek istiyoruz; İşten çıkarılma ile beraber bazı özel şartların da arandığını söyleyebiliriz. Eğer çalışanın ilk işi ise işsizlik maaşı alabilmek için 120 günlük bir sigorta priminin yatırılması gerekiyor. Çalışan kişinin ikinci işi ise yatırılması gereken sigorta prim gün sayısı 600 olması gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşını kimler alabilir? hakkında yukarıda bilgiler vermeye çalıştık. İşinden ayrılmak zorunda kalan ya da kovulan kişiler, yeni bir iş bulana kadar bu maaş il evini, ailesini geçindirebilir. Başvurular il ve ilçe merkezlerinde bulunan İŞKUR şubeleri üzerinden yapılabiliyor. Burada atlanmaması gereken bir kural bulunuyor. Kişi işten çıktıktan ya da çıkarıldıktan sonra 30 gün içerisinde işsizlik maaşı başvurusunda bulunması gerekiyor. 30 gün dolması ile beraber maalesef bu ödenekten yararlanamıyorsunuz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Asgari ücrete gelen zam ile beraber işsizlik maaşı ödeneğine de zam geldiği görülüyor. 2020 yılı içinde en düşük işsizlik maaşı 1,177 lira olurken en yüksek 2,354 TL üzerinden ödeme yapılacak. Bir çalışana yıl içerisinde maksimum 10 ay maaş ödemesi yapılmaktadır. Maaş tutarı, maaşın yatacağı süre çalışanın sigortalı olarak geçirdiği süreye göre değişiklik göstermektedir. Ödeme tablosu ise;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işinden ayrılmak durumunda kalan kişilere 180 gün maaş ödemesi yapılır.
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işinden ayrılan kişilere 240 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigortası ödenmiş kişiler 300 gün üzerinden maaş alımı yapabilirler.

Alınacak maaş tutarı kişinin aylık gelirine göre değişiklik göstermektedir. Tekrardan belirtmek istiyorum; işten çıktıktan 30 gün sonra başvuru yapılması gerekiyor. Aksi halde bu haktan yararlanamazsınız.