İş İlanı Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş İlanı Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Firma sahipleri firma ihtiyaçları için eleman arayışına girdiklerinde artık daha kolay bir şekilde iş arayan kişilere ulaşabiliyor. Çağımızda artık her şeyin dijitalden yürütülebilmesinin getirdiği kolaylıklardan biri de internet üzerinden hem iş arayanlara hem de iş verenlere kolaylıkla ulaşılabilmesidir. Buna bağlı olarak iş verenler de internet aracılığıyla eskiden kullanılan yöntemlere göre daha kolay bir şekilde eleman bulabiliyor. İmkân fazla olsa da yine de işinde profesyonel ve gerçekten işini hakkıyla yerine getirebilecek bir çalışana ulaşabilmek için firmalar, bir elemanda aradıkları özellikleri iyi bir şekilde anlatabilmeli ve kendilerini iyi ifade edebilmelidir. İşte iş ilanı verilirken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta…

Açık ve Net Olmalısınız

Verilen iş ilanında açık ve net olmak bir iş ilanı verirken uyulması gereken en temel kuraldır. Firmada çalışılması istenen elemanda aranan kişisel nitelikler, kariyer yeterlikleri, firmanın sahip olduğu özellikler, elemana sağlayacağı imkanlar ve buna benzer firmayı ve elemanı ilgilendiren her konu en baştan açıkça belirtildiğinde sonrasında kafalarda soru işaretleri oluşmayacak ve yaşanabilecek anlaşmazlıkların önüne geçilecektir.

Açıkça Lokasyon Belirtin

Verdiğiniz ilanda lokasyon belirtmek, ilanınızı gördükten sonra size ulaşacak kişilerin bunu bilerek sizi aramasını sağlar. Lokasyonsuz bir ilanda aranan kriterler kişilere uyduğu takdirde uzak ya da yakın bölgede yaşasalar da birçok kişi sizi arayacak ve bu da gereksiz telefon trafiğine sebebiyet verecektir. Kişilerin umutlanmaması için ve gereksiz telefon trafiklerinin önüne geçilmesi için verdiğiniz ilanda iş yeri lokasyonunu açıkça belirtin.

Tutarlı Olun

İhtiyaç duyduğunuz bir elemanda aradığınız özellikler tutarlı olmalıdır. Örneğin yeni mezun kişilere bir iş olanağı sağlayacaksanız uzun yıllara dayanan bir iş tecrübesi gibi kriterler belirlemek oldukça tutarsızdır. Bir başka örnek de şirketinizin bir departmanı için bir eleman aradığınızda o kişiden diğer departmanların bilebileceği şeyleri de bilmesini istemek, iş yeterliğini zorlamak tutarsızca olacaktır. Bu gibi gerçeküstü istekler, verdiğiniz iş ilanına kimsenin dönmemesine veya dürüst olmayan ve her işi yapabildiğini iddia eden kişilerin dönmesine neden olacaktır. Bu nedenle vereceğiniz iş ilanında tutarlı ve adil olmanız oldukça önemlidir.