İş Görüşmesinde Sorulan Sorular Nelerdir?

ş görüşmeleri, insanların kariyer hedefleri arasında halen önemli bir yer tutuyor. Öyle ki iş görüşmelerinde sorulan sorular ve bu sorulara verilen cevaplara göre firmaların ve kişilerin geleceğe dair öngörüleri şekilleniyor.

İ İzmir iş ilanları takip edilerek iş başvurusunda bulunan kişiler için de bu durum geçerlidir. Bugüne dek iş ilanlarına başvuran kişilerin mülakat görüşmesi şeklinde adlandırılan bire bir iletişimlerde adaylara yüzlerce soru yöneltildi. Bu sorulardan bazıları artık güncelliğini yitirdiği için mülakat görüşmelerinde başvurucuların önüne çıkmıyor. Ancak bazıları ise halen yöneltilmeye devam ediyor. İş görüşmelerinde sıklıkla sorulan, önemsediğimiz sorular hakkında bu çalışmamızda bilgiler sunacağız. Tecrübe ve yetenek tek başına iş görüşmelerinde yeterli olmuyor. Hayalini kurduğunuz işe girebilmek için şirketlerin insan kaynakları uzmanlarının yönelttiği sorulara doğru, etkin ve özgün biçimde yanıtlar vermelisiniz. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de etkisini koruyan sorular karşısında insan kaynakları uzmanlarının önüne hazırlanarak çıkmak iş başvurusunda bulunan adaylara büyük avantajlar sağlıyor. İş görüşmelerinde sorulan kritik öneme haiz sorulardan bazıları ve bunlar karşısında dikkat edilecek hususlar İzmir iş ilanları için de önem arz ediyor. Güncelliğini koruyan bu sorulara değinelim.

Bana Kendinizden Bahsedebilir Misiniz?

Geçmişten günümüze iş görüşmeleri için gerçekleştirilen mülakatlarda halen geçerliliğini koruyan soruların başında gelir. Klasik özgeçmişinizden ziyade bu soruyu cevaplarken geçmiş iş tecrübelerinizden, hangi alanlarda sorumluluk aldığınızdan, işinizde hangi alanlarda iyi olduğunuz gibi hususlardan bahsedebilirsiniz.

Sizi Neden İşe Alalım?

Karşınıza çıkacak klasik sorulardan biridir. Bu soruyu özgün biçimde yanıtlamalısınız. Şirket ve pozisyon hakkında ciddi bir ön araştırma yaparak şirketle şahsi kariyer hedeflerinizin örtüşen yönlerini vurgulamalısınız. Güçlü olduğunuz yönlerle ilgili sorulan sorulara işinizle doğrudan alakalı olan güçlü yönlerinizi öne çıkararak cevap verebilirsiniz. Zayıf olduğunuz yönleri ön plana çıkarmamaya gayret gösterin. Firma ile neden çalışmak istediğinize dair gelebilecek sorulara da samimi biçimde maddi kaygıları ön plana çıkarmadan şirketin sevdiğiniz yönlerini vurgulayarak cevap verin. Eski işinizden neden ayrıldığınıza dair bir bilgi almak istenebilir. Bunu eski yöneticilerinizi karalayarak değil pozitif bir biçimde neden-sonuç ilişkisi kurarak cevaplandırın. Başarılarınız ve karşılaştığınız güçlüklere karşı tutumunuz da sorular arasında yer alabilir. Bu hususlara da olabildiğince kısa, öz ve net biçimde cevap verebilirsiniz. İzmir iş ilanları sizler için pek çok kariyer fırsatı sunuyor. Siz de iş görüşmesi esnasında vurguladığımız hususlara dikkat ederek güzel bir kariyer başlangıcı yapabilirsiniz.