İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmek Gerekir?

İlk defa iş görüşmesi gerçekleştirecek olan kişiler genellikle çeşitli tereddütler yaşarlar. İlk izlenim çok önemli olduğu için bu görüşmenin olumlu şekilde sonuçlanması için yaşanan heyecan ve tereddütler gayet doğaldır.

 Çünkü insan kaynakları yetkilileri ya da firma temsilcileri ilk görüşmede kıyafet uyumuna dikkat ediyor. Hakkınızdaki ilk izlenim kıyafetleriniz üzerinden şekilleniyor. Bu yüzden iş görüşmesine giderken yapılacak kıyafet seçimi büyük önem arz ediyor. Hayat tarzınız ne şekilde olursa olsun iş görüşmesine giderken bazı genel kaidelere dikkat etmeniz gerekiyor. İlk olarak seçeceğiniz kıyafet, kendinize verdiğiniz önem ve özsaygı hususlarında karşı tarafa işaretler veriyor. Aynı zamanda seçeceğiniz kıyafet başvurduğunuz işe ve işyerine saygınızın derecesini de belirliyor. Örneğin kurumsal bir firmaya iş görüşmesi için gittiğinizde giyeceğiniz sportif bir kıyafet ilk etapta hakkınızda olumsuz bir imaj oluşmasına neden olur. Daha ağır ve oturaklı bir stille iş görüşmesine gitmeniz beklenir. İş görüşmesine giderken nasıl giyinileceğine dair herhangi bir yazılı kural mevcut değil. Ancak iş görüşmesi için gideceğiniz şirket ve başvuracağınız pozisyona göre dikkat etmeniz gereken birtakım kurallar ve püf noktalar mevcuttur.

İş ilanları İzmir noktasında meseleyi ele alırsak, İzmir genelinde iş başvurusunda bulunan kişilerin de iş görüşmesinde giyinme hususunda özenli davranmaları gerekir. İş görüşmesine giderken temiz ve düzgün kıyafet seçimi yapmak gerekiyor. Görüşmeye gitmeden önce kıyafeti denemelisiniz. Bazen iş görüşmesi yapabilmek için birkaç saat beklemek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir duruma istinaden rahatsız hissedeceğiniz bir kıyafeti giymeniz gerekir. Bununla birlikte hem kadınlar açısından hem de erkekler açısından aşırıya kaçmamak gerekiyor. Kadınlar için meseleye ele alacak olursak, en önemli kural başvuru yaptığınız şirkete göre giyinmek. Kadınların genel olarak siyah lacivert koyu ceket ve yine koyu renkte etek ya da pantolon kombinasyonları ile görüşmeye katılmaları tavsiye edilir. Aşırı yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemeli, bunun yerine burnu kapalı ayakkabı türleri ile görüşmeye gidilmelidir. Aksesuar kullanılıyorsa abartısız, kıyafete uygun olanlar tercih edilmeli. Erkekler için de kadınlar için geçerli olan kurallar kısmen geçerlidir. Görüşmeye giderken koyu renk lacivert ya da siyah takım elbiseler tercih edilebilir. Gömleğe uygun kravat seçimi yapılmalıdır. Düzgün şekil verilmiş sakal ve bıyıkla ya da tıraşlı şekilde görüşmeye katılmak önem arz eder. İzmir iş ilanları noktasında da bütün bu giyinme kriterleri önem arz eder.