İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İş görüşmeleri pek çok insanın kariyerinde önemli zaman dilimleridir. İş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İzmir iş ilanları noktasında konuyu ele alacak olursak, ilk imaj bunlardan en mühimidir.

 İş görüşmelerinde ilk 10 saniye çok önemlidir. Tanışma esnasında oluşan olumlu intiba görüşmenin devamını da olumlu etkiler. Dış görünüşün çok önemli olduğunu da vurgulayalım. İş görüşmelerinde uç kıyafetlerden, aşırı makyaj ve parfümden kaçınmak gerekir. Erkek adayların iş görüşmeleri için koyu renk takım elbiseleri tercih etmesi tavsiye edilir. Görüşmeye güncel konulardan konuşarak başlanabilir. İlk etapta pozitif bir hava oluşturmaya gayret edilmelidir. İş görüşmelerinde dikkat edilecek hususlardan birisi de kişinin kendisini net biçimde ifade edebilmesidir. Bu ifade de kişi dürüst ve objektif bir tavır içerisinde olmalıdır.

Çalışılan firmalar, firmaya sağlanan katkılar, işten ayrılma sebeplerinizi, geleceğe dair beklentilerinizi, deneyimlerinizi açık yüreklilikle ifade etmelisiniz. Kariyer hedeflerinizden bahsederken konuya güçlü olduğunuz taraftan girmelisiniz. Önceki çalıştığınız iş yerlerindeki yöneticilerinizle kötü anılarınız da olsa olumsuz bir biçimde yansıtmamaya öze gösterin. Mantıklı ve makul bir biçimde yaşadıklarınızdan bahsetmeniz sizin için daha doğru bir yoldur. İş görüşmesinde motive bir biçimde hareket etmek için görüşmeye iyi hazırlanmalısınız. Ne konuşacağınızı, hangi konuları öne çıkaracağınızı önceden belirlemelisiniz. İş için istekli olduğunuzu haliniz ve tavırlarınızla belli etmenin yanında bunu doğru seçilmiş cümlelerle de dile getirmelisiniz. İzmir iş ilanları, size hiç umulmadık bir zamanda bir iş görüşmesi ile baş başa bırakabilir.

İş görüşmelerinde mülakat adı verilen soru cevap yöntemi ziyadesiyle kullanılır. İşverenin sorularına cevap verirken gereksiz ayrıntılara girmemelisiniz. Olaylar karşısındaki yorumlarınızı iyi bir şekilde yansıtmaya özen gösterin. Şu unutulmamalıdır ki iş görüşmesi sizi tanımaya yönelik bir mülakattır. Bu görüşmelerde hiç umulmadık bir soru ile karşılaşabilirsiniz. Öfkenize ve duygularınıza hâkim olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Belki de sizinle uzun süre çalışmak isteyen firma sizin farklı özelliklerinizi ölçmek için bir kurgu soru ile karşınıza çıkabilir. Bu durumlara hazırlıklı olmalısınız. Görüşmeye en az 10 dakika erken katılmanız önerilir. Çünkü dakiklik iş görüşmeleri için önemli bir kriterdir. Mümkünse görüşeceğiniz iş ile ilgili firmayı ve sektörü araştırın. Ayrıca iş görüşmenizde firma ile ilgili bilgi istemeyi ihmal etmeyin. İzmir iş ilanları size düşlediğiniz yeni bir işin kapısını açabilir. O yüzden iş ilanına bakıp iş görüşmesine giderken bahsi geçen hususlara dikkat edin. Tercih sebebi olabilmeniz için sizin de çaba etmeniz gerekir.