İnsan Kaynakları Yönetiminin Kapsamı

İnsan kaynakları yönetiminin hem bir plan hem de buna ek olarak bir süreç plan setidir. İnsan kaynakları yönetimi için gelecek durumda oluşacak arz ve talebin organizasyon tarafından nasıl bir değere ulaşabileceğini belirlemektedir.

Etkin olan bir İnsan kaynakları yönetimi, arz ve talep arasında meydana gelecek boşlukları ortadan kaldırma işlemini de üstlenmektedir. Böyle olduğunda da İnsan kaynakları yönetim planlaması, organizasyon da yeni personel olarak çalışan sayılarını ve alternatiflerini planlar.

 

İnsan Kaynakları Planlaması, şirket içi organizasyonun gelecek içinde talep arzında olabileceği ve aranılacak çalışanların hangi vasıflara vakıf olması gerekliliğinin daha evvelinden tayin edilmesinin gerekliliği ve şirketin ihtiyaç halinde olabileceği bu tarz talepler için Pazar arayışının yapılmasındaki alınacak aksiyonların bütünüdür.

 

İnsan Kaynakları Yönetim Planlamasının esaslı kapsamına bakacak olursak, var olan organizasyonun gelecek içinde ihtiyaç duyacağı sayı ve nitelikteki insan kaynaklarını ve bunları hangi yollardan edinebileceğini tahmin etme ve şirketin insan kaynakları kısmından oluşan arz ve talep dengesini sağlamlaştırma politikası içinde olduğu görülmektedir.