İK Uzmanları CV'de En Çok Neye Dikkat Eder?

CV'ler bizler için çok önemli yazılardır. Bu yazılar sayesinde kendimizin yetkinliklerini karşı tarafa açık bir şekilde tanıtabiliriz. Bu sayede kendimiz hakkında ilk başta olumlu bir bakış açısının oluşmasını sağlayarak başvuruda bulunduğumuz iş yerine giriş bileti kazanabiliriz. Ayrıca CV işlemlerini özel kişiler tarafından hazırlatmak da başvuruda bulunacağımı kurum ve kuruluşlar açısından önemli olan noktalara özel olarak değinilmesini sağlayabilir. CV'ler ücretsiz iş ilanı ver başlıklı iş ilanları açısından bile oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

CV'ler ve Kariyer Yolu

Kariyerimize yön verirken oldukça iyi şirketlerde yer almak için çaba sarf ederiz. Bu çabanın büyük bir bölümü ise CV olarak adlandırılan yapı içerisinde yer alması amacı ile yazılmaktadır. Direk olarak ilk bakılan ve hakkımızda bilgi içeren belgenin CV'ler olması dolayısı ile İnsan Kaynakları uzmanları CV'ler konusunda oldukça titiz çalışmalar yürüterek kendi adaylarına bilgi vermektedirler. Kendimiz hakkında bilgilerin bu belge içerisinde yer alması bizler açısından yedek bir iş kimliği niteliği taşımasına neden olmaktadır. Bu şekilde ilerleyen önemlerde bu belgelere küçük küçük iş deneyimlerini ekleyerek kariyerimiz açısından daha iyi yerlere ulaşabileceğimiz işlere başvurabilme imkanımız olabilir. Kesin olarak kariyerimize giden yol iyi hazırlanmış olan CV'lerden geçmektedir.

 

İlk Bakışta CV'lerin Yapısı Nasıl Olmalı?

İnsan kaynakları uzmanları genel olarak CV'leri incelediklerinde ilk bakışta kişilerin görünüşlerine dikkat etmektedirler. Resmi olarak giyilmiş ve hazırlanmış şekilde çekilmiş bir resmin oldukça büyük etkisi olacaktır. Bunun yanı sıra kesin olarak yetkinliklerin ve sertifikaların ne denli çok olduğu o deli yetkinliğin de çok olduğuna işaret etmektedir. Bundan kaynaklı olarak tüm yetkinlikleri CV'lerimizi içerisinde yer vermeliyiz. Ayrıca bazı zamanlarda ücretsiz iş ilanı ver adlı sitelerde cv hazırlanma işlemleri açısından da ücretsiz kataloglar ile destek vermektedir. Ayrıca bu ilan veren sitelerin ücretsiz olması hem iş arayan kişilerin hem de işveren kişilerin daha hızlı bir şekilde birbirleri ile iletişime geçmelerine neden olmaktadır. Kısacası CV'ler bizlerin iş hayatımızdaki yasal kimliğimizdir.