Holakrasi Nedir?

İlk zamanlarda çok fazla dikkat çekmemiş olan Holakrasi 21. Yüzyılın yeni yönetim modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir iş yerinin organizasyonunda klasik olarak bilinen hiyerarşik sistemin de önüne geçen ve böylelikle demokratik bir şekilde eşit hakları sağlayan holakrasi sistemi çevik bir yönetim yapısı sağlıyor. İş arayanların başvuracağı önemli siteler arasında yer alan www.elemansizsiniz.net sayfasında ücretsiz iş ilanı ver özelliğinden yararlanan kurumların içerisinde de holakrasi yönetim anlayışını kabul edenler bulunuyor. Bu site üzerinden de nasıl bir yönetim tarzı olduğu görülebilecek hatta başvuru yaparak tecrübe edilebilecek olan sistemin temelleri aslında 2007 yılında atılmış bulunuyordu.

Holakrasi Nasıl İşliyor?

Holakrasi ile yönetilen bir kurumda öncelikle şeffaflık ön planda tutuluyor. Ayrıca bireysel değil grup olarak hareket etmeyi sağlayan holakrasi organizasyonel olarak da oldukça çevik ve hızlı olmayı şirketlere kazandırıyor. Normal bir iş ararken karşılaşılacak olan elemansizsiniz.net üzerinden de rahatlıkla bulunabilecek pek çok iş arasında bireyi ilgilendiren ve sabit olan iş tanımları olabiliyor. Fakat elemansizsiniz.net içerisinde yer alan holakrasi anlayışlı iş ilanlarında bir kişinin üstlendiği çok sayıda değişken roller söz konusu oluyor. Yani holakrasi işleyişinde yönetici yetkileri ile herkesin yetkileri hemen hemen eşit oluyor ve bir ekip oluşmuş oluyor.

Holakrasi Yönetimi Avantaj ve Dezavantajları

Holakrasi henüz iş hayatında yeni yeni keşfedilen bir yönetim anlayışı olduğu için şirketlerin yönetim biçimlerini değiştirdikleri zaman taşıdıkları risk bu yönetim anlayışına geçildiğinde de vardır. Yani holakrasi yönetimine geçişte de deneme yanılma süresi olması önemlidir. Holakrasi yönetimine geçen ve iş ilanı veren firmalar www.elemansizsiniz.net sitesinde de artış göstermesine rağmen bu yönetim şekline geçiş yapmakta cesaret ve hız gerektirmektedir. Özellikle insan kaynakları konusunda holakratik yönetimin önemli bir eksiği olmaktadır.

Holakrasi Modeli Kullanılıyor mu?

Önemli bir iş bulma ve iş ilanı verme sitesi olan üstelik ücretsiz iş ilanı verme fırsatı sağlayarak istihdam alanı açmak için uğraşan www.elemansizsiniz.net internet adresinde kimi zaman bu model ile çalışan firmaların ilanı görülmektedir. Bu yönetim modelinin zamanla artacağı da düşünülüyor.