Endüstri Mühendisi Nedir?

Endüstri mühendisi, ürün ya da hizmet sektöründeki kuruluşların rantabl biçimde hareket etmesini sağlayan, emek unsuru göz önünde bulundurularak malzeme ve makinelerin etkin biçimde kullanılması için yöntem ve teknik geliştirip uygulayan kişidir.

Endüstri mühendisliği, eğitim ve araştırma yönü diğer mühendislik dallarına göre daha önde olan bir mühendislik dalıdır. Çiğli iş ilanları endüstri mühendisliği ilanları incelendiğinde gerekli şartlarda araştırmacı bir ruha sahip olmak şartı görülür. Endüstri mühendisleri, çalışma hayatında daha planlı ve koordineli, verimli, düşük maliyetli, güvenli bir işleyişin olması için çaba sarf eden kişilerin başında yer alırlar.

 

Endüstri Mühendisi Olmak İçin Ne Gerekir?

Endüstri mühendisi olabilmek için mühendislik fakültesi bulunan üniversitelerin bünyesinde yer alan 4 yıllık endüstri mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekir. Endüstri mühendisliği, analitik düşünme gücünün ön planda olduğu bir mühendisliktir. Bu bölümde eğitim alanlar, yeni üretim süreçleri dizayn edebilecek kreatif donanıma sahip olurlar. Ekip yönetimini gerçekleştirebilir, sorun çözme ve zaman yönetimi becerisinde etkin hareket ederler. Her mühendislik dalında olduğu gibi endüstri mühendisliği temel bilgisayar bilgisine sahip olmayı da gerektirir. Çiğli İş ilanları arasında yer alan endüstri mühendisliği ilanı veren işletmeler bütün bu şartları göz önünde bulundurur.

 

Endüstri Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

Endüstri mühendisleri çok geniş bir çalışma sahasına sahiptir. Hizmet sektörünün pek çok alanında endüstri mühendisi istihdam edilir. Bu sektörlerden kısaca bahsedelim. Bankacılık sektörü, endüstri mühendislerinin yaygın çalıştığı faaliyet alanlarından biridir. Bu mühendisler bankacılık alanında müfettiş, genel müdür, şube müdürü, KOBİ danışmanı, satış pazarlama gibi departmanlarda görev alabilirler. Yazılım sektörü endüstri mühendislerinin faaliyet gösterdiği bir diğer sektör olarak dikkat çeker. 4 yıllık lisans eğitimi boyunca aldıkları yazılım ve programlama dersleri sayesinde endüstri mühendisleri, yazılım sektöründe çalışabilirler. Otomotiv sektöründe üretim planlama, kontrol ve satın alma, kalite, tedarik ve lojistik gibi birimlerde endüstri mühendisleri bulundurulur. İş analisti gibi bölümlerde de endüstri mühendisleri çokça istihdam edilir. Elbette her meslek dalında olduğu gibi kamu sektöründe bankalarda, belediyelerde TÜİK, DDK gibi kurumlarda da endüstri mühendislerinin çalışma alanları arasında sayılabilir. Çok büyük bir organize sanayiyi içinde barındıran Çiğli, endüstri mühendisliği alanında istihdam oluşturabilecek merkezler arasında yer alır. Bu nedenle Çiğli iş ilanları içinde endüstri mühendisliği ilanları dönem dönem yer alır.