Daha Hızlı Nasıl İş Bulunur?

İş arama süreci pek çok kişinin hayatında var olan süreçlerden biridir. İlanlara başvurmak ve geri dönüş alamamak bu sürecin yıpratıcı kısımları arasında yer alır.

İş arama süreci pek çok kişinin hayatında var olan süreçlerden biridir. İlanlara başvurmak ve geri dönüş alamamak bu sürecin yıpratıcı kısımları arasında yer alır. Ama umutsuzluğa kapılmadan bu yolda azimle yürüyen çoğu iş arayan kişi aradığı işi bulabilir. İş ilanı ver, aradığın elemanı hemen bul şeklinde ilanlarına da rastlanılan kariyer siteleri, hızlı iş bulma noktasında çoğu kişinin yardımına koşar. Ancak hızlı iş bulabilmek için yapılması gereken bazı şeyler de söz konusudur.

Hızlı İş Bulmak İçin İlk Önce Ne Yapılmalı?

Daha hızlı iş bulabilmek için sistemli bir şekilde hareket etmek gerekir. İlk önce güçlü yanlarınızı, bilgi ve becerilerinizi, yapabileceklerinizi, başarılarınızı keşfetmelisiniz. Kendini sağlıklı biçimde etüt edebilen iş adayları daha başarılı bir yol izler. Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirleyin. Özgeçmişinizi de hedeflerinize göre oluşturun. Gelişiminize odaklanın ve iş becerilerinizi en üst seviyeye çıkarmaya çalışın. Mutlaka bir B planınız olsun. İş başvurularına odaklanın ve mülakata mutlaka hazırlıklı girin. İş ilanı ver biçiminde elaman alımına yönlendiren kariyer siteleri iş aramaya başlamadan önce göz atmanız gereken yerlerin başında gelir. İş için ön hazırlığınızı yaparsanız daha hızlı iş bulabilmeniz mümkün hale gelir.

İş Ararken Başka Neler Yapılabilir?

Daha hızlı iş bulabilmek için kariyer siteleri büyük önem taşır.  Yüzlerce işverenle iş adayını aynı havuzda buluşturan kariyer siteleri pek çok kişi için doğru bir seçenektir. İş ilanı ver ama doğru elamanı da bul şeklinde işleyen kariyer siteleri pek çok kişinin iş bulmasına yardımcı oluyor. Yalnız sadece kariyer sitelerine başvurmak yeterli olmayabiliyor. Bunun yanında özgeçmiş hazırlama tekniklerini de bilmek gerekiyor. Pek çok iş başvurusu yapan adayın elenmesinde özgeçmişleri özensiz ve baştan savma biçimde doldurmaları etkili oluyor. İnsan kaynakları uzmanları bu alandaki tecrübelerini paylaşan kendini yetiştirmiş kişilerdir. Özgeçmiş hazırlarken uzman bir kişinin hazırlanan özgeçmişi görmesi adaya büyük kolaylıklar sağladığı gibi muhtemel özgeçmiş hatalarının da en aza indirilmesini sağlar. İş ararken size referans olabilecek önemli kişilerin desteğini almanız diğer iş arayanlar arasında sizi bir adım öne çıkarır. Ayrıca sosyal medyayı etkin kullanıp ilgili STK’lar ile yakın dirsek temasında bulmanız iş bulmanızı hızlandıracak diğer etkenler arasında yer alır.