Akıllara Durgunluk Verecek İlginç Meslekler

Hepimiz yaşamlarımızı sürdürebilmek ve kişisel yeterliklerimizi sağlamak amacıyla çalışma ihtiyacı duyarız. İş veya kariyer dendiğinde akıllara direkt olarak doktorluk, avukatlık, masa başı ofis işleri, tezgahtarlık gibi binlerce bilinen iş seçenekleri gelse de bunların dışına aklımıza dahi gelmeyecek ve belki de daha önce hiç duymadığımız ilginç meslekler de vardır. Gelin, öğrendiğinizde ‘’yok artık!’’ diyeceğiniz meslekler nelermiş bir bakalım.

Toplu Taşıma İticiliği (Oshiya)

Kulağa oldukça komik gelen ‘’iticilik’’ özellikle Çin, Japonya gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ülkelerde tercih ediliyor. Genel olarak giderlerini karşılamak için öğrenciler tarafından tercih edilen bu meslekte ‘’itici’’ adı verilen görevlilerin yaptığı tek iş, insanlar trene bindikten sonra tren maksimum kapasiteye ulaşınca insanları içeri ittirmek. İticilik şüphesiz dünyanın en ilginç meslekleri arasında kayda değer bir sıraya yerleşiyor.

Vücut Reklamcılığı

Markalar tarafından sandığımızdan daha sık tercih edilen bu reklam yönteminde, kişiler reklam logosunu veya internet adresini vücutlarına geçici dövme olarak yaptırıyor ve böylelikle bir nevi marka bilinirliği sağlanmış olunuyor. Bu şekilde reklam yapmanın maddi getirisi de hafife alınmayacak türden.

Mama Test Ediciliği

İlginç meslekler içinde gerçekten de bu adın hakkını veren ‘’mama test ediciliği’’ listede yer almazsa olmaz. Mide bulandırıcı gibi görünse de bu mesleği tercih edenlerin sayısı sanılandan daha fazla. Adından da anlaşılabileceği gibi mama test ediciler, yeni üretilen hayvan mamalarını test ederek rapor hazırlamaktalar. Üstelik bu kişiler genelde analiz yapıp rapor hazırladıkları için doktora seviyesindeki kişiler oluyor.

Yas Tutuculuk

Akıllara durgunluk verecek ölçüdeki ilginç meslekler arasında kafanızdaki cenaze anlarını sorgulatacak cinsten bir meslek olan yas tutuculuk; Avrupa’da ‘’yas tutucu kiralama’’ adıyla profesyonel bir şekilde yapılmakta. Özellikle cenazeler için kiralanan bu kişiler, cenazelere gelerek yas tutar ve göz yaşı dökerler. Kulağa sahte bir üzülme gösterisi olduğu için üzücü gelse de ne yazık ki bu artık günümüzde profesyonel bir iş.

IMAX Ekran Temizleyici

Pek mantıksız bir meslek dalı olmasa da yine de akıllara böyle bir mesleğin gelmeyecek olması, IMAX ekran temizleyiciliğini de ilginç meslekler arasına sokuyor. Devasa büyüklüğüyle kaliteli film izleme tecrübesi sunan IMAX; sunduğu bu konfor ve kaliteden ödün vermemek için tozlanmalara karşı böyle bir yöntem bulmuş olacak ki, temizleyiciler vakumlu süpürgelerle düzenli aralıklarla ekran temizliğini yapıyorlar.

Profesyonel Sarılmacılar

Meslek erbaplarının yaptıkları rollerle maneviyatları bir nebze de olsa besledikleri meslekler arasında ‘’profesyonel sarılıcılar’’ da yer alıyor. Kendinizi yalnız hissettiğinizde veya sevgilinizin uzakta olduğu zamanlarda sadece sarılma ihtiyacınızı para vererek bu kişiler sayesinde karşılayabiliyorsunuz.