Yurt Dışında Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Yurt Dışında Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Yurtdışında çalışmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmak, bu alanda kariyer planlaması yapan kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Yurtdışındaki çalışma şartları, kişinin kariyer hedefleri, imkanları ve ayrıcalıkları gibi konuların değerlendirilerek karar verilmesi gerekmektedir. Bu durumun kişinin özel hayatına ne gibi etkileri olacağının da planlanması önemlidir.

Yurtdışında Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Kişilerin kariyer planlamasını yurtdışında yapmak istemelerinin temel sebebi, kendilerini yükseltmek ve farklı çalışmalar deneyimlemek olarak bilinmektedir. Yurtdışında çalışmanın avantajları hakkında bilgi sahibi olan kişiler ise, mevcut olan bir fırsatı değerlendirmek istemektedir.

Yurtdışında çalışmak, öncelikle yabancı dilin geliştirilmesine olanak vermektedir. Yurtiçinde yabancı dil öğrenmek için çeşitli kurslara gitmek ve belli bir eğitim ücreti vermek gerekir. Bu kapsamda yurtdışında çalışmaya karar vermek, yabancı dili geliştirmek için oldukça önemlidir. Çalışma ortamında farklı tecrübeler edinileceği için yapılan iş ile alakalı olarak, kişilerin kendini geliştirebilmesi de bu avantajlar arasında yer almaktadır. Farklı kültürleri tanımak ve bilgi sahibi olmak, kariyer hedefleri doğrultusunda yükselmek için önemlidir.

Yurtdışında çalışmanın faydaları arasında, kişinin network gelişimini ilerletmesi de bulunmaktadır. Farklı insanlar tanıyarak donanımlı bir sosyal çevre oluşturabilmek mümkündür. Yüksek kariyer sahibi kişiler ile iletişim kurabilme ve kendini tanıtma olanakları mevcuttur. Yapılan iş alanı ile ilgili yüksek bağlantıları bulunan kişileri tanımak ve onlarla çalışma fırsatı yakalamak mümkündür.

Diğer bir avantaj ise ülkeye dönüş yapıldığı zaman iş bulabilme olasılığının daha yüksek olmasıdır. Mevcut CV içerisindeki bilgiler, işe ne kadar hakim olunduğunun da göstergesi olacaktır. Bu kapsamda işverenin yurtdışı tecrübesini görmezden gelmek gibi bir durumu söz konusu olamamaktadır. Bu şekilde iş başvurusunda bulunan pek çok kişinin önüne geçebilmek de mümkündür. Sadece yerli firmalar ile değil yabancı firmalar ile de çalışılabileceği için, yüksek prestijli büyük firmalara iş başvurusunda bulunabilmek de mümkün olmaktadır. Yabancı dil bilgisi olduğundan dolayı, işe alınma olasılığı yüksektir.

Yurtdışında Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Yurtdışında çalışmanın avantajları olduğu gibi bir takım olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, yurtdışında kariyer planı yapan kişilerin yurtdışında çalışmanın dezavantajları hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Olumlu ve olumsuz yönlerin bir değerlendirmeden geçirilmesi ve ona göre karar verilmesi, ileride yaşanabilecek çeşitli sorunların önüne geçebilmek için önemlidir.

Yurtdışında çalışmanın dezavantajları arasında, kişileri en çok düşündüren konu adaptasyon süreci olarak bilinmektedir. Özellikle ilk iş günlerinde dil bilinmediği için sağlıklı iletişim kurabilmek ve kendini ifade edebilmek pek mümkün olmamaktadır. Bu kapsamda işe alışmak, yeni kişilere uyum sağlamak ve onları tanımak için ekstra bir çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

Yurtdışında çalışmanın olumsuz yönleri arasında aileye duyulan özlem de yer almaktadır. Uzak bir ülkede yaşamanın psikolojik olarak da olumsuz yönleri bulunur. Bu kapsamda alışılmış çevreden uzaklık, ev yaşantısının değişmesi, kalınan ortam ve değer verilen kişilerden uzak olma düşüncesi pek çok kişinin karar değiştirmesine sebebiyet vermektedir.

Yurtdışında Çalışmaya Karar Verenlerin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle iletişim sorununun çözümlenmesi gerekmektedir. Bu alanda teknolojiden yardım alabilmek mümkündür. Kalınacak bölgenin bir gezi rehberi temin edilebilir. Bu çeşitli ihtiyaçların karşılanması için bilgi sahibi olunmasını sağlayacaktır. Yemek yemek, alışveriş yapmak gibi temel ihtiyaçların nereden temin edileceğinin bilinmesi adaptasyon süreci için önemli olmaktadır.

Yurtdışına çıkarken bilinmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak ve gerekli olabilecek yardımcı kaynaklara sahip olmak dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Ayrıca sürekli kullanılan bir ilaç varsa, kişilerin mutlaka seyahatinden önce bu gereksinimleri belirleyip yanına alması gerekmektedir.