Yeni Mezunlara İş Bulma Önerileri

Yeni Mezunlara İş Bulma Önerileri

Üniversite bittikten sonra hemen iş hayatına atılmak çok önemlidir. Okulda aldığınız eğitimin faydasını görmek için hemen bir iş bulmayı hedefleyebilirsiniz. İlk dönemlerde idealist yaklaşımla iş ararsınız ve eğitimli olduğunuz için yüksek maaş alabileceğiniz prestijli bir iş ararsınız.

Büyük markalarla çalışabilmek hiç de kolay değildir. Unutmayın, eğitiminiz ne kadar kaliteli olsa da yeni mezun her işletme için acemidir. Bu yüzden kaliteli işletmeler kolay kolay acemi kişilere iş vermezler.

Bu durum sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Yeni mezunlar için iş bulma önerilerimizi okuyun!

Staj Yaparak Deneyim Kazanın

Her işletme işe yeni alacağı personelin iş için deneyimli olmasını ister. Ancak yeni mezunların deneyim kazanması için seçenekler kısıtlıdır. Okurken en etkili deneyim kazanma stratejisi başarılı bir staj süreci geçirmektir. Stajyer olarak görev yaparken işiniz hakkında gerçekçi deneyimler kazanabilir, hatta staj yaptığınız firmada başarılı bir kariyer oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya Profillerinizi Düzenleyin

Öğrencilik döneminde sosyal medyanın kullanımı çok yaygındır. Ancak artık okuldan mezun olduktan sonra sosyal medya hesaplarınız da artık sizin için bağlayıcıdır. Birçok işletme adayları işe almadan sosyal medya hesaplarına bakıyorlar.

Sosyal medya hesapları olan yeni mezun bir iş arayışındaysanız profillerinizi düzenleyin. Ayrıca sosyal medya üzerinden de iş aradığınızı ortaya koyabilirsiniz. Buradaki fırsatlar da hayatınızı değiştirecek nitelikte olabilir.

İş İlanı Platformlarını Deneyin

Okuldan mezun olduktan sonra iş aradığınız dönemde size iş ilan platformları yardımcı olacaktır. Kariyer ofislerinin duyurduğu iş ilanlarını değerlendirebilirsiniz. Burada coğrafi seçim ve sektör seçimi yaparak aradığınız iş için uygun platformlarla buluşabilirsiniz.

İş Görüşmesi İçin Hazırlık Yapın

Bir alanda deneyiminiz yoksa iş görüşmesinde diğer adayların önüne geçebilmek için iş görüşmesi için ön hazırlık yapmanız çok önemlidir. Başarılı bir iş görüşmesi için pratik yapmanız çok önemlidir. İnternetten bu konuda araştırmalar yapabilir ya da iş görüşmesiyle ilgili videoları izleyebilirsiniz. Daha sonra iş görüşmesiyle ilgili ayna karşısında ya da tanıdıklarınızla provalar yapabilirsiniz.  İş görüşmesi için kıyafet seçimi,  saç şekli gibi önemli süreçler için de hazırlık yapın.

Profesyonel Bir Öz Geçmiş Hazırlayın

Yeni mezunlar işe girebilmek için etkili bir özgeçmişe sahip olmalıdır. İşletmeler için dikkat çekici bilgilerin yer aldığı bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. Bunun için gerekirse profesyonel destek alabilirsiniz.

Yeni mezunlar deneyimleri olmadığı için özgeçmişlerinin boş olacağını düşünerek bu zahmete girmez. Bu çok yanlış bir tutumdur. Eğitim hayatınızı, hobilerinizi, staj bilgilerinizi, kendinizi bir özgeçmiş ile tanıtabilirsiniz. Ayrıca bir özgeçmiş işletmelerin iş başvurusunu dikkate aldığınızı düşünecektir.