Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Farkı

İsim olarak çok farklı görünseler de işleyiş bakımından birbirlerine oldukça benzeyen iki meslek dalı olan Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, günümüzde ve gelecekte her ülkenin oldukça fazla ihtiyaç duyacağı önemli iş kollarıdır. Peki bu iki meslek dalının arasındaki farklar nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

İyi bir Bilgisayar Mühendisi, algoritma ve programlamayı oldukça iyi bir seviyede bilmelidir. Bunlar çok fazla alt alan içermektedirler. Bilgisayar Mühendisi, kendi seçeceği alana ait olan alt dalları oldukça iyi bilmelidir. Ayrıca, ilgilendiği konuda kullanılan yazılımları oldukça iyi kullanmalıdır. Yani bir Bilgisayar Mühendisi, yazılım alanıyla da uğraşabilir.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Daha çok yazılımla ilgilenen bir meslek dalıdır. 1968'de NATO toplantısı sırasında Almanya'da ileri sürülmüştür.

Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar?

Yazılım Mühendisi, genel olarak yazılım konusuyla ilgilenirken, Bilgisayar Mühendisi ise yazılım ve donanım işleriyle ilgilenmektedir. Ayrıca bir Bilgisayar Mühendisi, algoritmaları çok iyi bilmelidir. Bu bölümlerin dersleri birbirlerinden az da olsa farklıdır. Bilgisayar Mühendisi, elektrik elektronik ve mikroişlemciler alanlarında dersler alırken, Yazılım Mühendisi, ileri düzey programlama ve proje yönetimi gibi dersler de almaktadır.

Yani Yazılım Mühendisliğinde yazılım odaklı dersler görülürken, Bilgisayar Mühendisliğinde bilgisayarın yapısıyla alakalı her şeyin öğretilmesi amaçlanıyor. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle aradaki farklar kapanabilmektedir. Bölümü fark etmeden, isteyen kişi istediği dersi internet sayesinde öğrenebilmektedir.

Türkiye'nin her yerinde bu iki meslek dalına ihtiyaç vardır. Özellikle İzmir gibi güzel bir şehirde çalışmak isteyen kişiler Google'da "iş ilanları izmir" olarak aratırlarsa, istediklerine ulaşabilirler.

Bilgisayarın çalışma prensibini anlamaya çalışan ve bu yolda vaktini harcamak isteyen kişiler Bilgisayar Mühendisliğini seçmelidirler. Yazılım geliştirmeyi seven, bir grup içerisinde proje geliştirmeye hevesli kişiler de Yazılım Mühendisliğini seçmelidirler. Bu iki meslek dalında çalışan kişiler, kendilerini ne kadar geliştirirlerse o kadar iyi konumda olurlar. Kazanacakları paralar da konumlarına göre artış gösterebilirler.

Dışarıdan bakıldığında çok kolay ve kısa sürede gerçekleşen teknolojik olayların, aslında ne kadar zor ve uzun bir süreçte o seviyeye geldiği ortadadır. Bilgisayar ve Yazılım Mühendislerinin, teknolojinin bu seviyeye gelmesinde ve daha da gelişiyor olmasında önemli rolleri bulunmaktadır.