Vasıfsız Eleman Arayan Sektörler

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan halkın yaşadığı en büyük sorun vasıfsız kişilerin iş arama konusunda sıkıntılarıdır. Vasıfsız eleman yani hiçbir şekilde eğitim bilgisi belirli bir sertifikası, eğitim anlamında kendine kattığı bir değer veya iş konusunda bilgisi yetersiz eleman olarak nitelendirilebilir. Bu kimselerde çeşitli sektörlerde görev almaktadır. Özellikle işçi statüsünde ve emek yoğun işlerde kendilerini göstermektedirler. Vasıfsız eleman araya sektörlere bakılacak olursa:

Fabrikalar

Vasıfsız elemanlara göre işlerin oldukça fazla olduğu sektörlerin başında fabrikalar gelmektedir. Özellikle büyük şehirlerde veya sanayisi gelişmiş şehirlerde vasıfsız elemanlar daha rahat iş bulabilir. İzmir fabrika iş ilanları gibi örnek bir arama butonu ile kolayca sizde kendinize uygun olan bir ilanı tercih edebilirsiniz. Fabrikalarda kişiler kendini geliştirerek çeşitli kurslara ve eğitimlere katılarak daha donanımlı bir hale gelerek kendilerini vasıflı hale gelebilir. Vasıfsız elemanların genel itibari ile bakıldığı zaman bu kimselerin çoğunlukla ayak işlerinde görev aldığı gözlemlenebilir. İzmir fabrika iş ilanları içerisinde de bu tarz kimselere ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmiştir.

Belediyeler

Vasıfsız eleman sınıfında değerlendirilen kimselerin görev alabilecekleri bir başka sektör de belediye işçisi olacaktır. Belediye işlerinde bilek gücüne bağlı olarak işlerin yürütülme konusu oldukça fazladır. Çevre düzenlemesi, çeşitli kanalizasyon tamiri veya belediyenin oluşabilecek arızalarında kazma kürek işlerinde vasıfsız eleman ihtiyacı oldukça fazladır. Bu işlerde sizlerde çalışabilmek için ikamet ettiğiniz bölgelerdeki belediyelerin eleman ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Çeşitli şirketler

Bazı şirketler emek ve bilek gücü ile çalışan vasıfsız kimselere gereksinim duymaktadır. Bu şirketlerin başında ise temizlik şirketleri gelmektedir. Temizlik işleminin yapılabilmesi için beden gücüne ihtiyaç duyulmasından dolayı herhangi bir vasıf aranmayacaktır. Bunun yanında kargo şirketleri de eleman açıklarını vasıfsız işçilerden temin edecektir. Yük indirip bindirmek için kişilerde sadece beden gücüne dikkat edilmektedir. Herhangi bir eğitim veya başka bir donanım aranması söz konusu olmayacaktır. Bu şirketlerden birisi ise ambalaj üretimi yapan şirketler olacaktır. Kutuların katlanması, kesilmesi ve yapıştırılması gibi güç gerektiren işlerde bu kimselere gerek duyulması söz konusudur.