Vasıflı ve Vasıfsız İşçi Arasındaki Fark Nedir?

Vasıflı ve Vasıfsız İşçi Arasındaki Fark Nedir?

Çoğumuz internet sitelerinden ya da birebir iş başvuruları yaptığımızda ‘vasıflı eleman alınacaktır’ veya ‘yetiştirilmek üzere vasıfsız işçi’ alınacaktır tarzı iş verenler tarafından verilen ilanlar görmüşüzdür. Bu tabirler birçok iş yeri tarafından kullanılmakla birlikte anlamını tam olarak bilmeyenlerce merak konusu da olmuştur. Peki, vasıflı ve vasıfsız işçi ne demektir?

Öncelikle vasıflı işçi kavramından bahsedelim. Vasıflı işçi, belirli bir iş konusunda uzmanlaşmış ve yeterince tecrübe kazanmış kişiler için kullanılan bir ifade olup, verilen ilanlarda ‘vasıflı işçi’ denirken bu kişide hedef sektörle ilgili bir tecrübe ve uzmanlık aranmaktadır. Aksi takdirde, başvuru yapan kişinin başvurusu, kişi vasıfsız olduğu takdirde dikkate alınmaz.

Vasıfsız işçi kavramında ise isminden de anlaşılacağı üzere durum vasıflı isçinin tam tersidir. Bu kişilere yönelik verilen ilanlarda, ilanı veren firmanın dahil olduğu sektöre göre bu kişilerde herhangi bir tecrübe veya uzmanlık aranmaz. Vasıfsız eleman ilanlarında genel olarak ilanın başında ‘yetiştirilmek üzere’ ibaresinin yer aldığını görmüşsünüzdür. Bu da genellikle işe yeni atılan ya da atılacak kişilere işi hem öğretmek hem de çalışılacak işte onların gücünden faydalanmak üzere verilen ilanlarda yer alır. Tüm bunların dışında, vasıfsız işçileri arayan sektörler genellikle beden gücüne ihtiyaç duyulan veya hizmet sektörüne dahil olan sektörlerdir. Kişinin fiziksel gücünü vererek ve becerisiyle gerçekleştirebileceği işlerde çalışabileceği, teori olarak öğrenebileceği çok fazla şeyin olmadığı bu sektörlerde, kişi sıfırdan işe alınarak önce kısa bir eğitimden geçirilir sonrasında ise işi öğrenmiş bir şekilde işe başlar.

Vasıfsız işçi ilanını sık sık verdiğini göreceğiniz sektörler arasında aşağıda yer alanları görebilirsiniz:

  • İnşaat işçileri
  • Otel kat görevlileri
  • Temizlikçileri
  • Bakkal ve market çalışanları
  • Çiftlik çalışanları

Vasıflı işçi kavramı da yukarıda da belirttiğimiz gibi belirli bir konuda yeteneği olan ve bir konuda uzmanlaşarak tecrübe kazanmış kişiler için kullanılabilir. Bu kişiler genellikle beyaz ve mavi yaka olarak ifade ettiğimiz çalışanlardır. Vasıflı işçiler için ilan verebilecek bazı sektörler de şu şekildedir:

  • Elektrikçiler
  • İdari uzmanlar
  • Bilgisayar işletmecileri
  • Mali uzmanlar vb.