Üretim Planlama Mühendisi Kimdir?

Üretim planlama mühendisliği son yıllarda öne çıkan meslek dalları arasında yer alır. Üretim planlama mühendisi, üretim alnında faaliyet gösteren firmaların bu bölümünde görev yaparlar.

Üretim Planlama Mühendisi Kimdir?

Üretim planlama mühendisliği son yıllarda öne çıkan meslek dalları arasında yer alır. Üretim planlama mühendisi, üretim alnında faaliyet gösteren firmaların bu bölümünde görev yaparlar. Belli bir hedef ve strateji doğrultusunda çalışan firmaların üretim hedeflerini gerçekleştirebilmek için günlük, haftalık, aylık ve yıllık üretim planları oluştururlar. Akhisar iş ilanları içinde üretim planlama mühendisi iş ilanları da yer alır. Bu mühendisler bahsedilen planlama ile uğraşan kişilerdir. Üretim planlama mühendisleri, çalıştıkları firmanın üretim faaliyetlerinin aksamaması için kritik öneme sahip kilit noktada bulunan kişilerdir.

 

Üretim Planlama Mühendisi Çalışma Alanları

Üretim planlama mühendisleri, genellikle bir üretim planlama yazılımı vasıtasıyla üretim yönetimi işini gerçekleştirirler. Müşterilerden firmaya gelen talepleri listelerler ve buna göre bir sevkiyat planlaması yaparlar. Üretim kaynaklarının en verimli biçimde kullanılmasını sağlayarak personel makine verimlilik analizleri, hammadde ihtiyaç ve kullanım raporlarını hazır hale getirirler. Standart üretim sisteminin sürekli geliştirilmesi ve takibinin sağlanması da görevleri arasında yer alır. Ayrıca her firmanın bir kalite geliştirme stratejisi vardır. Bu stratejinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kişiler arasında üretim planlama mühendisleri de bulunur. Akhisar iş ilanları içerisinde üretim planlama mühendisi ilanları son zamanlarda artış göstermiştir. Bu da yerleşim biriminin istihdama yönelik ihtiyaçlarından kaynaklanır. Üretim takibini yapan üretim planlama mühendisi, bu işin sonuçlarını da rapor halinde gerekli birimlere sunar.

 

Üretim Planlama Mühendisi Nasıl Olunur? 

Üretim planlama mühendisliği, mühendislik eğitimini gerektirir. Üniversitelerin mühendislik ve mimarlık fakülteleri içerisinde yer alan makine mühendisliği, endüstri mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, kimya mühendisliği, fizik mühendisliği gibi bölümlerden mezun olanlar üretim ve planlama mühendisi olarak istihdam edilir. Üretim planlama mühendisi, diğer mühendislik dalları ile kıyaslandığında ortalamanın üzerinde maaş elde ederler. Akhisar iş ilanları içinde çalışma şartları açıkça belirtilen bu mühendislik dalı, görev ve pozisyon bakımından şirketin üretim sürecinde daha fazla önem taşırlar. Bu nedenle maaşları ortalamanın üzerindedir. Ayrıca endüstri mühendisliği mezunu adayların bu iş kolunda daha fazla istihdam şansına sahip olduklarını da bir dipnot olarak belirtelim.