Üretim- Kalite Operatörü Kimdir?

Her sektörde bulunan ve üretim yapan sektörün göz bebeği olan bir meslek gurubudur diyebiliriz. Önümüze gelen gıda, giyim, teknolojik ürünlerde dahil olmak üzere bütün bu ürünlerin kalite aşamasını değerlendirip daha iyi hizmetler ve kalite sunmak için kalite operatörlerine ihtiyacımız vardır. Onlar sayesinde daha iyi ürünlere sahip olabilmemiz mümkün oluyor.

Kalite operatörlüğü işi oldukça deneyim ve dikkat gerektiren bir meslektir. Bu yüzden iş alımları sırasında kişinin hikayesi ve yetenekleri konusunda ayrıntılı bir mülakata girmek zorundadırlar. Gündemde yer alan iş istihdamı konusunda Manisa ilimiz fabrikalara kalite kontrol elemanı alacaklarını belirtmişlerdir. İş başvurusu yapmak isteyenler için Manisa fabrika iş ilanları adı altında internetten göz atabilirsiniz.

Üretim- Kalite Operatörü Kimdir?

Kalite operatörü, görevlendirildiği bir sektöre ait üretim yerinde işin zamanında teslim edilmesini, işin kurallarına uygun olup olmadığını denetleyen ve ürünün kalite kontrolünü yaparak bu yönde raporlar hazırlayan kişi olarak kısa bir tanım yapabiliriz. Üretim yapan sektörlerin akciğeri olarak tanımlanabildiği ayrı bir gerçektir. Kalite kontrol operatörü olmayan bir sektörün uzun zaman ayakta duramayacağını ve hemen çöküşe geçebileceğini bazı olaylar sayesinde kanıtlanmış oldu.

Üretim- Kalite Operatörü Neler Yapar?

Kalite operatörlüğü yapan kişinin birçok faaliyette bulunduğunu göz önüne alalım. Sadece bir ürünü kalite kontrol etmekle kalmıyor, iş yerinin girişinden itibaren üretilen yerin kalitesi ve sevk aşaması halindeki kaliteyi de kontrol etmekle yükümlüdür.

  • Üretimi yapılan bir ürünün kalite kontrol aşamasında uygunsuz bir hal tespit etmesi durumunda yetkililere bildirmekle görevlidir.
  • Üretim anından itibaren malın kabulü, sevkiyatı gibi işler arasında koordinasyon yaparak işlerin aksamasını engel olabiliyor.
  • Ürünlere ait sertifika düzenleyip bu sertifikaları ilgili yetkililere doküman olarak veya teknolojik ortam kullanarak gönderir.
  • İş yerinin kullandığı cihazların kalite kontrolünü yaparak düzgün çalışıp çalışmadığın kontrol eder.
  • Çalışılan yerin tertipli ve temiz olmasına özen göstermesi gerekir.

Üretim-Kalite Operatörü Nerelerde Çalışır?

Kalite kontrol operatörü her yerde lazım olan bir meslek olduğu için çalışma sahası oldukça geniştir. Bir de işini en iyi şekilde yapan kişilerin iş bulma konusunda sıkıntı yaşamayacakları meslektir. Gıda, kumaş, İplik, teknoloji fabrikalarında, halı dokuma tesislerinde gibi daha çok kontrol edilmesi gereken iş yerlerinde çalışmak mümkündür. Bunlar gibi örnekleri daha fazla çoğaltabilirsiniz. Manisa fabrika iş ilanları sayesinde iş bularak kalite kontrol departmanında görevli olarak çalışabileceğiniz harika bir iş kaynağı sizi bekliyor.