Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli öğretmenlik, öğretmenlik mesleğinin bir kolu olup ülkemizde de yer alan bir kavramdır. Ücretli öğretmenlik işini yapan eğitimcilere aynı zamanda ‘’sözleşmeli öğretmen’’ adı da verilmektedir. Kadrolu öğretmenlikten farklı olarak ücretli yani sözleşmeli öğretmenlikte genellikle bölge bölge yer alan eğitim ve eğitimci açığını kapatmak esastır. Ücretli öğretmenlere genel olarak verdikleri ders saati kadar ödeme yapılır ve sigorta girişleri de part-time olacak şekilde yapılır.

Bu öğretmenlik sisteminde ilgili birime görev alınılsa dahi her sene başvuru yapılması gerekmektedir. Ayrıca kadrolu öğretmenlik olduğu gibi tatil günlerinde ödeme yapılmaz ve ödemeler 15-16 gün bazında olacak şekilde part-time şeklinde yapılır. Sigorta ödemeleri de yine kadrolu öğretmenlikte olduğu gibi tatil günlerinde yapılmaz ancak çalışıldığı süre zarfında yapılır. Atamalar da boşluk olan il veya ilçe okullarına ve köy okullarına yapılır eğer boşluk yoksa atama yapılmamaktadır. Başvurular il-ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından alınır ve ön lisans, lisans mezunları ve uzman öğreticiler tarafından başvuru yapılabilir. Koşullar uygun bulunduğu takdirde bu kişiler de ücretli öğretmenlik yapabilmektedir.

Ücretli Öğretmen Adaylarında Aranan Şartlar

Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu bölümlerinden mezun kişiler sözleşmeli öğretmenlik için başvuru yapabilmektedir. Bu fakülte mezunlarına genel olarak öncelik sağlanmaktadır. Bu sıralama Milli Eğitim Müdürlükleri’nin öğretmenlik tercihine göre yapılmıştır. Ayrıca:

  • Türk vatandaşı olanlar,
  • Öğretmenlik yapmaktan men edilmeye neden olan herhangi bir ceza almamış olanlar,
  • Devlet memurluğundan men edilmemiş olanlar,
  • Sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık, emeklilik, malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlar ücretli öğretmenliğe başvuru yapabilir. Ücretli öğretmenlik için ayrıca KPSS şartı ve formasyon şartı da yoktur ancak elbette formasyon almış olmak diğer adaylara göre ayrıcalık kazanılmasını sağlayabilir.

Ücretli Öğretmenlik Maaşları

Ücretli öğretmenlik maaşları her yıl değişkenlik gösterebilmekle birlikte 2019 yılı itibarıyla bu maaş en az 1880,00 TL olacak şekilde sabitlenmiştir. Bakan Ziya Selçuk yaptığı açıklamalarla ücretli öğretmenlikle ilgili şartların ve maaşların daha da iyileştirileceğini ve çalışmalar yapıldığını söylemiştir.