Terfi Almak İçin Başvurulacak Yöntemler

Canımızı dişimize takarak emek verdiğimiz işimizde artık kendimizi bir üst noktaya taşımamız gerektiğini hissettiğimiz o an; gecemizi gündüzümüze katarak çalışmamız, o mesailerden bu mesailere kalmamız, işimizin sürekli aklımızı meşgul etmesi gibi yüksek performans gerektiren etkenler her zaman yeterli olmayabilir. Buna bağlı olarak yöneticimizin bizi istediğimiz pozisyona uygun görüp görmediği çoğu zaman tüm bu uğraşların önüne geçer çünkü terfi etmek bizim olduğu gibi diğer çalışma arkadaşlarımızın da hayallerini süslüyor olabilir.

Peki, madem yöneticimizin gözündeki imajımız bu kadar önemli, bu imajı daha da güçlendirmek ve emeklerimizi gözle görülür kılmak için terfi sürecini nasıl başlatmalıyız? En önemlisi o aşamaya gelmeden önce terfi almak için başvurulacak yöntemler nelerdir?

Terfi İstemeli miyiz?

Artık işimizin ehli olduğumuz ve birçok kişiden işimiz konusunda daha tecrübeli olduğumuz anlamına da gelen terfi süreci, bizim için gerçekten şu an uygun mu bunu öncelikle bir tartmamız gerekiyor. Her konuda yani maddi ve manevi bir tatmin sağlayacağı belli bir durum olsa da sorumluluklarımızın da iki kat artacağını göz ardı etmememiz önemli. Kendimize, bu değişime ve sorumluluğa kendimizi yeterince hazır hissediyor muyuz sorusunun cevabını ne kadar inanarak verdiğimiz, yöneticinin karşısında yapacağımız konuşmanın inandırıcılığını arttıracak ve gerçekten başarmayı istediğimiz karşı taraf tarafından hissedilecektir.

Başarınızın Farkındalar mı?

Evet, çok fazla çalışıyor hatta gerekenden fazla işinizle ilgileniyor olabilirsiniz. Bunu siz biliyorsunuz ancak yöneticiniz ve çalışma arkadaşlarınız bu görebiliyorlar mı? Terfi nasıl istenir diye düşünmeden önce öncelikle yaptığınız tüm çalışmaların ve fazla mesailerinizin fark edilmesini sağlayın. Belki de yaptıklarınızı dile getirmek size uygun olmayabilir ve kulağa hoş gelmiyor olabilir ancak fark edilir olmak adına işler bu şekilde yürüyor. Yaptıklarınızı üslubunca dile getirerek fark edilmekten çekinmeyin.

Tüm bu emekleriniz zamanla fark edilir olduğunda ve size tebrik, başarı olarak geri döndüğünde, bunları zamanla belki de listeleyerek unutulmasının önüne geçebilirsiniz. Bu da terfi isterken yeterliklerinizden bahsettiğinizde dile getireceğiniz başarılarınızı hatırlama konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

Sorumluluklarınızın Bilincinde Olun

İşe gidiş geliş saatlerindeki dakikliğiniz, öğle yemeklerinde zamanı suistimal etmemeniz gibi belki de çoğu iş arkadaşınızın esnettiği kurallara tamı tamına uyarak bir adım öne çıkabilirsiniz. Fark edilmiyor gibi görünse de çoğu yöneticinin dikkat ettiği bu bir iki dakikalık kaytarmalar, aslında sorumluluk bilinciniz hakkında ipucu vermekte. Siz yapmanız gerekenleri dürüstçe yapın, gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.

Mesafenizi Koruyun

İş yerinin ciddi ve bazen sıkıntılı ortamlarına iş arkadaşlarınızla olan samimi ilişkileriniz ilaç olup motivasyonunuzu yükseltse de yine de mesafenizi korumanız gerekebilir. Nihayetinde iş ortamında profesyonelliğiniz ön planda olmalı ve akıllara, a4 kağıdından en iyi uçağı yapan kişi olarak değil de sabahları ofise geliş konusunda en dakik olan çalışan olarak gelmek, yöneticinizin gözünde de profesyonelliğinizi sağlayacaktır. Bu da terfi istemek konusunda yöneticinizin gözünde güvenilir ve saygı duyulan bir insan imajı çizmenizden ötürü size pozitif bir etki sağlayacaktır.

Çalışma arkadaşlarınızla aranızda belirleyeceğiniz standart mesafeyi yöneticinizle korumanız da sizi gereksiz samimiyetlerden ve bu samimiyetin getirdiği yükten de koruyacaktır. Saygı duyulan bir insan olmanın gerektirdiği bir etkenlerden biri de yeterli derecede sağladığınız mesafeye bağlıdır.

İmajınıza Özen Gösterin

Başardığınız işler, konuşmalarınız, ilişkileriniz hepsi duruşunuz hakkında ipucu verse de aslında herkesin gözünde ilk izlenimi oluşturmanız ve belki de pozitif ön yargıyı sağlamanız bir nebze imajınıza ve giyiminize bağlıdır. İşe uygun, temiz, özenli giysiler kendinize saygı duyduğunuz mesajını da çevrenize verir. Buna bağlı olarak kendisine saygı duyan bir insana çevresindekilerin de saygı duyması kaçınılmaz bir durumdur.

Nasıl İsteyeceğinizi Bilin

Gerekliliklerin hepsini tamamladığınız ve kendinizi artık yeterli hissederek terfi isteme aşamasına geldiğinizde nasıl isteyeceğinizi ve hangi tavrı takınacağınızı bilmeniz önemli. Yalvaran gözlerle bakmak, ikna etmek adına gerçeği yansıtmayan süslü cümleler kullanmak ve kendinizi olumsuz bir sonuca hazırlamadan körü körüne bu isteğe bağlamak kendiniz için sağlıklı olmamakla birlikte karşı taraf için de negatif bir izlenim bırakmanıza neden olabilir.

Sadece yaptıklarınızla ve gerçeklerle yöneticinizin karşısına çıktığınızda zaten hak ettiğinizi bilerek rahatlamak ekstra çaba sarf etmenizi de gerektirmeyecektir. Tüm bunlara bağlı olarak ne kadar yeterli olursanız olun, her zaman olumlu yanıt alamayacağınızı da bilin. Kendinizi her türlü yanıta hazırlamanız olası sürprizlerle karşılaştığınızda kendinizi yıkılmış hissetmenizin önüne geçecektir. Buna bağlı olarak olumsuz yanıtlar dünyanın sonu anlamına gelmemekle birlikte gelecek için kendinizi daha iyi hazırlamanız için bir motive kaynağı oluşturacaktır.