Staj Yapmak İçin Neden Manisa’yı Seçmelisiniz?

Eğitim hayatında özellikle teknik ve meslek liselerinde ve üniversite son sınıflarda öğrencilerin staj yapmaları gerekmektedir. Meslek ve Teknik liselerinde okuyan öğrenciler genellikle aile yanında eğitimini görmektedir. Üniversite öğrencilerinin ise çoğunlukla aileden uzak şehirlerde eğitim gördüğü bilinmektedir. Eğitim alanı ile ilgili staj yapmak için yararlanılacak kaynağın çok olması sebebiyle farklı illerde staj yapmak tercih edilmektedir. Bu illerden bir tanesi de Manisa’dır. İş ilanları Manisa iline göre bakıldığında çok çeşitliğin fazla olduğu görülmektedir. Birçok öğrenci iş hayatına staj yaptığı işyerinde başladığı bilinmektedir. Alanınızla ilgili birçok işyerinin bir arada bulunması kariyer açısından da önemlidir. Bu sayede daha iyi imkanlara ulaşmak için seçeneğiniz artmış olacaktır.

Staj Yapılacak Şehir Nasıl Belirlenir?

Staj okul hayatında öğrenilen teorik mesleki bilgi birikiminin son yılda bir işyeri vasıtasıyla uygulamalı olarak görülmesini kapsar. Staj eğitim alınan meslek bilgilerinin uygulanabileceği iş kolunda olmalıdır. Staj yapılan şehirde mesleğiniz ile ilgili iş alanının çok olması iş hayatına girişiniz için bir kolaylık olacaktır. Örneğin; okulda elektronik devre tasarımı gibi bir bölüm öğrencisi staj yapmak için bulunduğu şehirde tek bir işyeri varsa burada staj yapmayı tercih etmemelidir. Günümüzde elektronik devre tasarımı birçok alanda ihtiyaç duyulan bir meslektir. Birçok ilde elektronik cihaz üreten fabrikalar vardır. Bunlardan bir tanesi de Manisa’dır. Manisa gelişmiş sanayisi ile üretimde Türkiye’nin lokomotifi konumundadır. Bu durumun daha net görülmesi için iş ilanları Manisa bazlı incelenebilir.

Staj Yapmak İçin Manisa’yı Seçtiren 5 Neden

Manisa Şehzadeler kenti olarak tarihte önemli bir yere sahiptir. Birçok alanda iş imkanını bir arada bulabileceğiniz şehirlerden birisidir. Manisa'yı tercih etmek için 5 neden şöyledir;

  1. Manisa organize sanayi bölgesinde çok sayıda ve farklı üretim alanında fabrikaya sahiptir.
  2. Manisa Türkiye kömür üretiminde önemli bir yere sahiptir.
  3. Manisa konum olarak İzmir, Aydın, Denizli ve Balıkesir ilerine yakın olması sebebiyle gelişmeye açık bir yapısı vardır. Tarihi ve doğal alanları fazladır.
  4. Manisa uluslararası üretim yapan beyaz eşya, döküm, halı, valf fabrikaya ev sahipliği yapmaktadır.
  5. Manisa tarım ve hayvancılık alanında üretimin fazla olması sebebiyle hayat pahalılığı çekmeyen yaşanabilecek iller arasındadır.