Stajı İzmir'de Yapmak

Günümüzde öğrenci ve çalışan kesimden pek çok insan meslek hayatı için rotayı İzmir'e çevirmeye başladı. Bunun mesleki, maddi ve manevi pek çok sebebi var. Fakat sonucu ise gerçekten önemli firmaların da artık nitelikli iş insanlarından yararlanmak istemesi ve onların da rotayı İzmir'e çevirmesi oldu.

 

Neden Staj Yapılmalı?

Eğer bir üniversite öğrencisiyseniz günün birinde mutlaka akademik bilgilerinizi pratiğe dökmeniz gereken bir an gelecektir. O an geldiğinde hazırlıklı olmak istiyorsanız, okulunuzda zorunlu staj olmasa bile staj yapmış olmanız şart. Staj deneyiminizin yalnızca mesleki alanlarda sizi geliştireceğini düşünmeyin. Aynı zamanda iş ortamında hitap, iş arkadaşları ile iletişim, insanlarla aranızda olması gereken belirli sınırlar, ast-üst ilişkisi ve mesleki üslup gibi pek çok konu da sizin için yeni olacak. Staj yaptığınız sektör ve firma ne kadar iyi olursa olsun bir noktada bugüne kadar hiç kullanmamış olduğunuz kaslarınız ağrıyacak. Ama günün sonunda iyisiyle kötüsüyle her şeyin sizi şuan olduğunuzdan daha güçlü yaptığını fark edeceksiniz.

 

Neden İzmir?

Staj yapmaya karar verdikten sonra en önemli anlardan biri de şehir seçimi ve firma arayışı. Küçük şehirlerde genel anlamda bir staj ve iş bulma konusunda zorluk yaşama ihtimaliniz daha fazla. Basit bir mantıkla nüfus artınca istihdam ve devridaim de artmış oluyor. İstanbul, Ankara, İzmir ya da Adana gibi büyük şehirlerin arasında ise staj için en iyilerinden bir tanesi İzmir. Bunun en önemli sebebi ise en büyük rakip şehirler olan İstanbul ve Ankara'da yaşamın gittikçe zorlaşmaya başlaması. Bu şehirlerde verilen büyük çabalara rağmen bitmek bilmeyen ulaşım sıkıntısı, aşırı artan nüfus yoğunluğu, sosyal hoşgörüsüzlükler ve gençler için yeterli imkanın yaratılamaması hayatı zorlaştıran etkenler arasında yer alıyor.

 

İş ilanları İzmir

Son zamanlarda global şirketlerin İzmir'e yaptıkları yatırım artmaya başladı. Bu yatırımlar neticesinde beyaz yakalı ihtiyacı da doğdu. Pek çok orta ve üst düzey yönetici de rotayı İzmir'e çevirdi. Bu da son yıllarda İzmir'in sanayi kolunda bir pik yapmasını sağladı. Peki, nedir bu iş ilanları İzmir? Yeni gelişmeler staj fırsatlarını da öğrencilerin ayağına getiriyor. Artık "iş ilanları İzmir" diye Google'da arattığınızda pek çok farklı fırsat olduğu görülebilir. Öğrencilerin İzmir'de global firmalarda, gerçekten nitelikli ve kaliteli personel kadrosuyla birlikte ve hafta sonları işin yorgunluğunu atabileceği, sosyal bir yaşam fırsatı sunan bir şehirde staj yapması onların başına gelebilecek en iyi şeylerden biri. Hal böyle olunca da en çok aratılan konu başlıklarından biri iş ilanları İzmir.