Proses Teknisyeni Kimdir?

Genel tanımı ile iş sağlığı ve güvenliği kuralları içerisinde, işi organize edebilen, reçetesi olan çözeltileri hazırlayabilecek ve uygulayabilecek bilgiye sahip, fiziki kontrolleri yapabilecek, mikser, reaktör filtre, basınçlı tankları ve kurutucuları kullanabilecek, üretim aşamasında numune alabilen, proses kontrol ekipmanlarını kullanan ve değerlendirebilen, analizlerden elde edilen sonuçlara göre üretime yön verebilme ve ürünün taşınması yetisine sahip, işletme de oluşan atıkların depolanmasını sağlayabilecek olan donanıma sahip nitelikli elemandır. Aliağa iş ilanları arasında da sık sık eleman arandığını görmeniz mümkündür.

Proses Teknisyeni Kimdir?

Tanımdan da anlaşılacağı gibi kimyevi ürünler üreten bütün işletmelerde mutlaka bulunması gereken proses teknisyenin yapması gereken işler sadece bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda işletmede iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı önlemlerin alınmasından da sorumlu olan kişidir. Mesleki eğitimlere katılarak kendini sürekli olarak yenilemesi ve beraber çalıştığı mesai arkadaşlarını da bu bilgiler doğrultusunda yönlendirerek, üretimin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesinden de sorumludur. Üretim aşamasında kullanması gereken kurutucu, mikser, filtre ve reaktörleri kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları da bilmesi gerekir. Olası bir iş kazasının önüne geçebilmek için birlikte çalıştığı personele de bu makinelerin nasıl kullanılması gerektiğini öğretmesi gerekir.

Bu işi yapacak olan kişilerin tüm duyu organlarını kullanabiliyor olması şarttır. Çok iyi gözlem yapabilmesi, iyi bir dinleyici olması, ellerini ve parmaklarını rahat kullanabiliyor olması, dikkatli ve titiz, sorumluluk sahibi, problem çözme yeteneğine sahip ve hızlı bir şekilde karar alarak bu kararı uygulayabilen kişiler olması gereklidir. Ekip içi çalışmada sıkıntı yaşamayan ve takım arkadaşları ile iyi iletişim kurabilen kişiler olması gerekir. Bütün bu özelliklerin yanı sıra, Fizik, Kimya, Matematik konularında başarılı ve iyi derecede bilgisayar kullanabilmeleri gerekir.

Proses Teknisyeni Çalışma Alanları Nelerdir?

Çalışma alanı oldukça geniş olan proses teknisyenleri, çalışma ortamlarında kimyevi maddelere deri veya solunum yolu ile maruz kalabilecek olduklarından, alerjik rahatsızlığı olanların tercih etmemesi gereken bir meslektir. Aliağa iş ilanları arasında sıklıkla rastlanan proses teknisyenlerinin çalışabilecekleri başlıca yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Endüstriyel Bitki Yetiştiriciliği, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Gıda Teknolojisi, Boya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Şeker Teknolojisi, Yapı Yalıtım Teknolojisi gibi üretim yapılan her işletmede iş bulma imkanına sahip bir meslek grubudur.