Online İş Görüşmesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Online İş Görüşmesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pandeminin tüm dünyada olumsuz etkilerini hepimiz hissetmeye başladık. Hal böyle olunca sosyal yaşantımız, iş hayatımız ve günlük hayatımızı ilgilendiren daha birçok şey de pandemiden ve zorlu karantina sürecinden nasibini aldı. Bu süreçte kimimiz işlerimize devam ederken kimimiz de sürecin zorlayıcılığına rağmen iş arayışlarımızı sürdürüyoruz.

İş arayışlarının vazgeçilmez bir parçası olan “mülakat aşaması” da çoğu kurumsal firmanın uzaktan çalışma yöntemine geçmesiyle beraber değişikliğe uğradı. Artık çeşitli konferans uygulamaları aracılığıyla yapılabilen mülakatlar da online bir şekilde kişiler evlerinde otururken rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Kulağa her ne kadar hoş ve kolay gelse de elbette online mülakatın da dezavantajları ve dikkat edilmesi gereken noktaları var. Biz de bu yazımızda sizler için dikkat edilmesi gereken bu noktaları derledik.

En Önemli Seçim: Mülakatın Gerçekleştirileceği Mekan

Mülakat aşamasında insan gerilerek zaten yeterince stres yaşadığı için üzerine bir de bulunduğu ortamın stresini taşımaya elbette lüzum yok. Evinizin en sakin ve arka planınız olmaya en uygun köşesini seçerek, mülakatı gerçekleştireceğiniz kişilere kendinizi ifade ederken daha özgür olabilirsiniz. Kalabalık bir arka plandan, gürültülü ortamlardan, bol ışıklı veya aşırı karanlık odalardan uzak durarak; göz yormayan ve sessiz bir ortam tercih etmeniz karşı tarafın dikkatini toplayarak sadece size yoğunlaşabilmesini sağlayacaktır.

Giyim Tarzına Dikkat!

“Nasıl olsa evdeyim ve onlar da bunu biliyor” düşüncesiyle görüşmeye özensiz kıyafetlerle katılmanız, karşı tarafa onlara yeterince önem vermediğinizi düşündürebilir. Ayrıca işe giderken giydiğiniz veya daha şık kıyafetleri tercih etmeniz psikolojik olarak da sizi görüşmeye hazırlayarak ciddiyetin farkına varmanıza yardımcı olacaktır. Üzerinize şık bir gömlek altınıza da gri eşofman ikilisini her ihtimale karşı biz yine de önermiyoruz.