Online İş Görüşmeleri

Online İş Görüşmeleri

 

2019 yılının sonunda görülmeye başlayıp kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, dünya üzerinde büyük bir tehlikenin açığa çıkmasına neden oldu. Özellikle çalışma sektörünü baştan sona etkileyen bu virüs birçok iş yeri, fabrika ve üretim merkezi kapanmış, çalışanları işsiz kalmıştır. Ayakta kalan ve kalmaya devam eden firmalar ise evden çalışma sistemine geçmiştir. Evden çalışma sistemi de iş başvurusu ve iş görüşmelerinin de online olarak yürütülmesine neden olmuştur. Hatta şirket içi görüşmeler, toplantılar, müşteri görüşmeleri bile online platformlar üzerinden yürütülmeye başlanmıştır. Bu yazımız içerisinde Online İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Online Mülakatlarda Önemli Noktalar

İş görüşmeleri hangi ortamlarda geçerse geçsin tedirgin ve heyecanlı bir sürece sahiptir. Her an olumsuz bir durumla karşılaşılacakmış hissi ve tedirginliğini üzerinizden atmanız gerektiğini, bu gibi durumların ortaya çıkmaması için ön provalar yapmak gerektiğini belirtmek istiyoruz. Öncelikle kontrol etmeniz gereken bir duygu var. Heyecan; kesinlikle bu gibi görüşmelerde tamamen sizin kontrolünüzde olması gerekmektedir. Yüz yüze görüşmelerden ziyade online görüşmelerde daha dikkatli olmanız gerektiğini biliniz.

Online iş görüşmesine girmeden önce internet bağlantınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Herhangi bir kesinti ya da kopma alacağınız işi kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle iş görüşmesi öncesinde gerekirse internet sağlayıcısı ile iletişime geçerek internet bağlantı konusunu görüşün. Arka plan olarak ise karşıdaki kişinin dikkatini dağıtmayacak, sizi yanlış temsil etmeyecek görüntünün olmasına dikkat ediniz. Bu konuda beyaz bir arka plan iyi bir seçenek olacaktır.

Etkili Bir İş Görüşmesinde Yapılması Gerekenler

Online olarak yürütülen iş görüşmesi sırasında işe ve firmaya ne kadar önem verdiğinizi iyi bir şekilde yansıtmanız gerekiyor. Bu durumu yansıtacak kıyafetler giymeli, sanki yüz yüze görülüyormuş gibi görüşmeye önem vermelisiniz. Bu husus; iş görüşmesini ne kadar ciddiye aldığınızın bir göstergesidir. Online olarak yapacağınız iş görüşmesi sırasında ne tam samimi ne de tam resmi olmanız gerekir. Samimiyet sınırlarına dikkat ederek nezaket kuralları dahilinde iletişim kurmanız oldukça önemlidir. Konuşmaya selam vererek başlamak, erekli yerlerde teşekkür etmek ve güler yüzlü olmak oldukça önemlidir.

Kendinizi doğru bir şekilde ifade edebilmek ise bu konudaki en önemli şeylerden birisidir. Yapılacak görüşme için önceden hazırlık yapmalı ve sorulacak sorulara ne cevaplar vereceğinizi belirlemeniz gerekmektedir.  Görüşmeye başlamadan önce özgeçmişinizi ve belge olarak sunabileceğiniz materyalleri kesinlikle yanınızda bulundurunuz. Online görüşme sırasında da asla panik olmamak, heyecanlanmamak gerekmektedir. Bu işine kadar çok istediğinizi, kendinize güvendiğinizi çok iyi bir şekilde yansıtmanız gerekmektedir.

Görüşme öncesi prova yapmak heyecanı yenmek için çok iyi bir seçenektir. Gereksiz cümlelerden kaçınmalı, görüşmeli olumlu ya da olumsuz sonuçlanacaksa yine nezaket kurallarından asla ödün vermemelisiniz. Kendinizi doğru ifade ettiyseniz ve i başvurusunda istenilenleri sunduysanız korkmayın, özgüveniniz her zaman yerinde olsun. Doğru adımları atan siz olduğunuz sürece rakipleriniz hep gerinizde yer alacaktır.

Detaylı bilgi için https://elemansizsiniz.net/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.