Okurken Yapılabilecek İşler

Üniversite öğrencilerinin çoğu okuyabilmek daha doğrusu okurken geçimini sağlayabilmek için çalışmak zorunda kalır. Aslında hayata erkenden atılma fırsatı veren bu çalışma tecrübesi aynı zamanda zorlu bir maratonun da başlangıcıdır.

Okurken çalışmak aynı anda iki işi yapmak demektir. Bu da haliyle kolay bir şey değildir. İzmir iş ilanları içerisinde de okurken yapılacak işlere rastlanır. Üniversite öğrencileri, derslerini aksatmamak şartıyla çalışıp harçlıklarını çıkarabilir. Bu noktada hangi işlerin uygun olacağı sorusu akıllara gelir. Bunun öncesinde öğrencinin ders yoğunluğu önem arz eder. Çünkü yapılacak iş öğrencinin müsait olduğu zamanlara göre değişiklik gösterebilir.

Öğrenciler genellikle part time diye isimlendirdiğimiz işlerde çalışırlar. Öğrencilerin çalışabileceği sektörlerin başında hizmet ve eğlence sektörü gelir. Bu sektörlerde büyük bir elaman sirkülasyonu olduğundan her dönem part time çalışabilecek öğrencilere ihtiyaç duyulabilir. Bu sektörde çok fazla deneyime de ihtiyaç duyulmaz. Bu sektörde kafeler, restoranlar, oteller, eğlence mekânları yer alır. Bu tür mekânlarda ders yoğunluğunuza göre part time çalışabileceğiniz gibi full time da çalışabilirsiniz. İzmir iş ilanları içerisinde eğlence ve hizmet sektöründe iş ilanı veren pek çok firmaya rastlayabilirsiniz.

Bir diğer yoğun talebin olduğu sektör de mağaza satış görevliliğidir. Öğrenciler bu sektörde de rahatlıkla iş bulabilir. Bu çalışma ortamlarında tecrübe kazanan öğrenciler hayatlarının geri kalan kısımlarında buradan elde ettikleri tecrübeleri rahatlıkla kullanabilirler. Özellikle sayısal bölümlerde okuyan öğrenciler, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki öğrencilere çok rahat özel ders verebilirler. Tabii, bunun için alanlarında iyi olmaları ve pratik bir temel alan bilgisine sahip olmaları gerekir. Sözel, eşit ağırlık ve dil alanlarında eğitim gören öğrenciler de bu iş imkânından yararlanabilirler. Ancak sayısal alanda ülkemizde eksiklik fazla olduğu için bu alanda eğitim alan öğrenciler daha rahat özel ders verebilirler.

Anketörlük bir diğer iş ilanı olarak sayılabilir. İzmir iş ilanları içinde yer alan anketörlük iş ilanları, okurken çalışmak isteyen öğrencilere fırsatlar sunar. Esnek çalışma saatlerine sahip anketörlük pek çok öğrenci için ideal bir iş imkânıdır. Bu sayılan iş imkânlarının yanında okurken çalışmak isteyen öğrenciler; stand hostesliği, baristalık, çevirmenlik, kasiyerlik ve market görevlisi, call center operatörü, pazarlama ve marketing elamanı olarak da pek çok iş bulabilirler.