Ofis Masası Düzenleme

Ofis Masası Düzenleme

 

Ofis masasının düzenli olması, yapılan işlerin verimliliğini artırmaktadır. Dağınık bir ortamdaki ofis masası her şeyden önce zaman kaybına neden olmakta ve motivasyonu düşürmektedir. Bu nedenle ofis masası nasıl düzenlenir konusunda pek çok kişinin araştırma yaptığı da biliniyor. Öncelikle dikkatinizi dağıtan herhangi bir şey, iş yaşamınızı olumsuz etkilerken stres yönetimi konusunda da birçok sorunla karşılaşmanıza neden olur. Son olarak çalışma alanlarıyla ilgili yapılan bir araştırmada, dağınık ofis masasında çalışan yöneticilerin çalışanlar üzerindeki etki gücünün az olduğu anlaşılmıştır. 

 

Ofiste Masa Düzeni Nasıl Sağlanır? 

 

Ofis masası dağınıklığı, çalışanların zaman bulamamasından kaynaklı olabilir. Ancak bu konuda fazla bir zamana ihtiyaç duyulmadığı da unutulmamalıdır çünkü gerekli özen gösterildiğinde ofis masası da kısa sürede düzenlenebilir. Bu durum stresi azaltırken ofis içerisindeki sosyal yaşamı da olumlu yönde etkiler. 

 

Ofis masası düzenleme konusunda ilk kural, estetik ve işlevsel bir düzenlemeye başvurmaktadır. Haliyle masada yer alan ve ihtiyacınız olmayan malzemelerin kaldırılması doğru olacaktır. Ek olarak önemli malzemeler için alan bölümlemesi yapabilir ve daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Magazinlikler, evrak ve rafları ile organizerler gibi sürekli kullanılan malzemeleri en yakına, az kullanılan araçları da uzağa bırakabilirsiniz. Bu işlemi pratik bir şekilde uyguladığınızda çalışma alanının ne kadar genişlediğini fark edebilirsiniz. 

 

Ofis Masası Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk nokta, lüzumsuz araç ve gereçlerin masada bulundurulmamasıdır. Yani kullanılmayan malzemeler ofis içinde bulunan bir dolaba kaldırılmalıdır. Ayrıca ofis masasının verimli bir şekilde kullanılması şarttır. Haliyle masaüstü ya da notebook bilgisayarı ofis masasının tam ortasına koyduğunuz zaman masa yüzeyinin nasıl kullanılması gerektiğini anlayabilirsiniz. 

 

Masa düzenlemede, bilgisayarlar temel referans noktasıdır. Yine bu noktada en fazla ihtiyaç duyulan malzemeler bilgisayara yarın, az kullanılanlar ise uzak olmalıdır. Yazımızın devamından ofis malzemesi olarak kullanılan ürünlerin nasıl değerlendirileceği paylaşılmıştır. 

 

Kabloların Düzenlenmesi: Her ofis masasında karmaşık ve kötü görünen kablolar mutlaka düzenlenmelidir. Yazıcı, telefon ve bilgisayar kabloları için mutlaka büyük bir klips takılabilir.

 

Boş Kutuların Değerlendirilmesi: Masa düzeni oluştururken kullanılmayan boş kutuları farklı şekilde değerlendirebilirsiniz. Kablo kalabalığını önlemek ya da bir raf oluşturmak için boş kutular kullanılabilir. Ayrıca ev ortamında da aynı şekilde kullanım gerçekleştirebileceğinizi unutmayın. 

 

Çekmece İçi Düzenleme: Ofis alışkanlıklarının düzensiz bir şekilde devam etmemesi için çekmece içi düzene her zaman önem verilmelidir. Ofis masası nasıl düzenlenir sorusuyla ilgili olarak çekmecelerin de intizamlı olmasında yarar var. Çünkü çalışanlar çoğu zaman kullanmadıkları malzemeleri çekmeceye bırakarak kötü bir görüntü kirliliğine davetiye çıkarmaktadır. 

 

Kalemlik ve Dosyaları Düzenleme: Sıralanan bu materyallerin yanı sıra ofis ortamında dosya ve kalemlik gibi çok sayıda malzeme de bulunmaktadır. Uygun bir ofis masası düzeni sağlamak için kendi kalemliğinizi yapabilir ve dosyalarınızı da dolapta dilediğiniz kadar muhafaza edebilirsiniz. 

 

Masa Kenarlıkları: Masa kenarlıkları sayesinde aslında en güzel ofis masası düzenini oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu kenarlıkların içerisinde yerleştirebileceğiniz çiçekler ile motivasyon kontrolünüzü de sağlayabilirsiniz. 

 

Duvar Kitaplığı: Ofis düzeninin sağlanabilmesi için duvarlara kitaplık yerleştirebilirsiniz. Özellikle de çalışma masanıza en yakın duvara kolayca asabileceğiniz kitaplıklarda dosyalarınızı muhafaza ederken masanızda da geniş bir yer açabilirsiniz. 

 

Görüldüğü üzere ofis masası düzenleme konusunda çok sayıda alternatifi bir arada kullanabilirsiniz. Bu sayede çalışma masanızla beraber ofis alanınız yeteri kadar genişliğe ulaşacaktır. Haliyle ortaya çıkan ferahlık sayesinde motivasyonunuz artarken aynı zamanda stresten uzak bir çalışma düzeni oluşturabilirsiniz.