Nasıl İş Bulunur?

Günümüzde üniversitelerin her bölümden çok fazla mezun verilmesinin aksine ülkemizde iş bulmak da bir o kadar zor bir durum haline gelmeye başladı. Bu durum da istediğimiz iş alanında ilerlemek isteyen birçok kişiyle rekabet etmemiz gerekliliğini beraberinde getirdi. Buna bağlı olarak bazı şartlar bizi zorlasa da yıllarca emek vererek gittiğimiz okullar, aldığımız eğitimler neticesinde hayalini kurduğumuz işe kavuşmanın elbette yolları var.

Okulumuzu bitirdik ve mezun olduk, peki ya şimdi ne yapmalıyız? Belki de mevcut bir işimiz var ve kendimizi daha da geliştirmek adına ya da daha sevdiğimiz bir alana yönelmek adına iş değiştirmek istiyoruz. Ne yapmamız gerekiyor? İş başvurusu yapan birçok insandan sıyrılarak nasıl iş bulunur?

Cv’niz Yeterli mi?

Gittiğiniz eğitim kurumları, katıldığınız seminerler, kurslar, kişisel bilgileriniz, sertifikalarınız, deneyimleriniz… Tüm bu bilgilerin yazılı olması gereken cv yani öz geçmişinizde, her şey yerli yerinde mi? Nasıl iş bulunur? Sorusunun belki de ilk muhatabı cv yeterliliğinizdir. İstediğimiz işe başlayabilmemiz için işverenle aramızdaki en sağlam köprü öz geçmişlerimizdir. Genel cv hazırlama kurallarına göre bilgileriniz yeterli mi? Değindiğiniz bilgiler yeterince açık mı? Öncelikle bu konuyu bir gözden geçirmeniz gerekiyor.

İsteklerinizi Gözden Geçirin

Nasıl iş bulunur? Sorusunun bir diğer önemli cevabı da isteklerinizden emin olmanız gerekliliğidir. Bu iş için gerçekten uygun musunuz? Yapmaya başladığınızda kişisel doyum yaşayacak mısınız, sizi mutlu edecek mi? Sorularını kendinize yöneltmelisiniz. Bu soruların cevabını bulmanın bir diğer yolu da o işi yapan kişilere ulaşarak fikirlerini almak. Bu kişilerle irtibat kurmak ve kafanızdaki soruların yanıtlarını almak sizi hem rahatlatacak hem de iş hakkındaki düşüncelerinizi netleştirecektir. Birçok kez denediniz ancak o işi alamadınız. Bir düşünün, belki de gereklilikleriniz uygun değil ve belki de bu, kendinizi istediğiniz yönde geliştirebilmeniz için önünüze çıkan bir fırsat.

Çevrenizi Haberdar Edin

İş aradığınızı yakınlarınızla paylaşın. İsteklerinizi ve hedeflerinizi paylaşmak belki de yayılarak hiç ummadığınız yerden, ummadığınız kişilerin size ulaşabilmesini sağlayacaktır. Çeşitli organizasyonlara ve çevrelere katılmak da bu ağı büyütecek, size yeni kapılar açılmasını sağlayacaktır.

Güvenilir İş Bulma Sitelerine Kaydolun

İş bulabilmeniz için öz geçmişinizi iş verenlere ulaştırabilmenizi sağlayan iş bulma platformları, artık oldukça aktif olarak kullanılıyor. Birçok şekilde hizmet veren bu sitelerde, kendi öz geçmişinizi yükleyebildiğiniz gibi sitedeki soruları cevaplandırarak da öz geçmiş oluşturabilirsiniz. Günümüzde iş arayan çoğu insanın tercih ettiği bu platformlar, dilediğimiz işi kısa sürede keşfedebilme konusunda bizlere gerçekten büyük bir avantaj sağlıyor.

Kendinizi Geliştirin

O işi çok istiyorsunuz ancak öz geçmişiniz ve yetenekleriniz yeterli değil. Umutsuzluğa kapılmadan önce mantıklı düşünerek gerekeni yapmak, hedefe ulaşmanızı mümkün kılacaktır. Kitaplar okuyarak, mümkün olduğunca online eğitimlere katılarak o konuda kendinizi geliştirip kolayca bir adım öteye geçin. Buna bağlı olarak umudunuzu kaybetmeyecek, umutsuzca nasıl iş bulunur? Diye düşünmeyecek; iş arama kriterlerinizi genişletebileceksiniz.