Mülakatlarda Adaya Sorulabilecek Önemli Sorular

Mülakatlarda Adaya Sorulabilecek Önemli Sorular

Bugüne kadar yüzlerce iş görüşmesine gitmiş olabilirsiniz. Birçoğunda sorulan sorular genellikle aynıdır. Soruların basit olduğunu hatta neden bunları sorduklarını dahi merak edebilirsiniz. Basit sorulara vereceğiniz yanıtlar aslında sizlerin karakterini, işe olan düşüncülerinizi ortaya koymaktadır. Bu yazımız içerisinde Eleman Sizsiniz tarafından iletilen Mülakatlarda Adaya Sorulabilecek Önemli Sorular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Eski İşinizden Neden Ayrıldınız?

Mülakatlarda işe girecek adaylara sorulan ilk soru eski işinden neden ayrıldığıdır. Bu soruya yanıt vermek bazı insanlar için zor olabilir. Bu soruya verilmeyecek bazı yanıtlar vardır. Örneğin; eski işinizi ve yöneticilerinizi kötüleyecek yanıtlar vermekten kesinlikle kaçının. Bununla beraber eski çalıştığım işten sıkıldım da çıktım gibi yanıtlar vermeyin. Kariyer hedefinize uygun yanıtlar vermek işe alınmanıza olanak sağlayacaktır.

En Büyük Başarınız Nedir?

Mülakatlar sırasında sorulan sorulardan bir diğeri de en büyük başarınız nedir? Sorusudur. Bu soruya vereceğiniz cevaplar oldukça fazla önemlidir. Bu soru sorulduğunda örneğin 2010 tarihinde yürüttüğüm proje çalışanların verimliliğini arttırdığı gibi şirket gelirinin de %30 yükselmesini sağladı. Örnek olarak sunacağınız başarıları rakamsal öğeler ile taçlandırmanız lazım. Aksi halde ikna edici bir grafik ortaya çıkaramazsınız.

Güçlü Olduğunuz Yönler Nelerdir?

Mülakat adaylarının kendilerini ön plana çıkarabilecekleri bir diğer soru ise güçlü olduğu yönleri anlatabilecekleri bu bölümdür. Bu soruya basit yanıtlar asla vermeyin, vereceğiniz yanıtlar daima işiniz ile bağlantılı olsun. Örneğin ekip yönetimi, sorun çözme kabiliyeti gibi iş ile alakalı yanıtlar veriniz.

Zayıf Olduğunuz Yönleriniz Neler?

Sizlere zayıf olduğunuz yönlerinizin neler olduğu sorulacaktır. Bu soruya zayıf yönüm yok diye bir cevap asla vermeyin. Farkında olduğunuz zayıf yönleri dile getirmek aslında çok iyidir. Zayıf yönleri anlatırken bu zayıflıkların üstesinden nasıl geldiğinizi anlatmak daha iyi olacaktır.

Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?

Mülakatlarda Adaya Sorulabilecek Önemli Sorular içerisinde son sırada bu soru yer alıyor. Bu sorulara vereceğiniz yanıt aslında hayata bakış açınızı göstermektedir. Mülakata gitmeden önce aslında bu soruya vereceğiniz yanıtı iyi bir şekilde düşünmeniz gerekmektedir. Örneğin 5 yıl sonra yine aynı şirkette daha iyi bir pozisyonda mutlu olarak çalıştığınızdan bahsedebilirsiniz.