Kaybolan Meslekler

Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde değişen hayat koşulları nedeni ile birçok meslek özellikle el emeği gerektiren meslekler zamanla ortadan kalkmıştır. Bunun nedeni üretim biçimlerinin değişmesidir. İnsanların daha az iş gücü daha çok teknoloji kullanarak üretim yapmaya başlamalarıdır. Aynı zamanda fabrika üretimi dediğimiz teknolojik makineler ve robotlarla yapılan üretimler görmekteyiz. Bu şekilde imalatlar hem zaman kazancı, hem de maliyetin düşürülerek kar oranın artmasına neden olur.

Bu mesleklerden örnekler vermek gerekirse; bileyicilik, takunyacılık, semercilik, sütçülük, yorgancılık, çömlekçilik, çerçicilik, bastonculuk, sepetçilik en başlıcalarıdır.

Kaybolan meslekler arasında saydıklarımızdan bir kaçının içeriğini açıklamak istiyorum. Sepetçilik; saz, kamış veya ince dallardan örülerek yapılan saplı yiyecek ve eşya taşınan kaptır. Plastik kapların hayatımıza girmesi ile yavaş yavaş yok olmuştur. Bileyicilik, kesici metal aletlerden bıçak, satır gibi bunları çarka tutarak keskinliklerin artmasını sağlama sanatıdır. Bileyicilik yapanlar genellikle çarkları ile mahalle mahalle dolaşarak işini yapar. Çömlekçilik, meslek üstü bir sanattır.

Çamurdan çömlek, testi, sürahi, bardak kase daha sayamayacağımız sayıda eser yaparlar. Günümüzde özellikle Nevşehir ilimizde halen bu meslek icra edilmektedir. Yorgancılık, yavaş yavaş yok olan meslekte yünden elyaftan yorganı el emeği ile yapımıdır. Çağımızda hazır yorgan fabrika ürünleri bu mesleğin yok denecek kadar azalmasıa neden olmuştur.

İş ve Eleman İlanı

Değişen dünya koşullarında hem iş hem eleman bulmak zaman zaman zor olabilmektedir. Buna bağlı olarak çağımız kolaylıklarından biri olan sanal dünya bizlere bu konuda da yardımcı olur. İş ve eleman sayfaları karşımıza çıkar ki www.elemansizsiniz.net sitesinde hem aradığınız iş hem de istediğiniz özelliklerde eleman bulabilirsiniz. www.elemansizsiniz.net sayfasında arama filtrelerini istediğiniz şekilde ayarlayarak iş ararken, işin içeriği, iş yerinin konumu, alacağınız ücret gibi seçeneklerle arama yapabilirsiniz.

Aynı şekilde eleman arayışında da filtreleme yaparak aradığınız özelliklerde eleman öz geçmişlerine zaman kaybı olmadan kısa sürede ulaşabilirsiniz. Türkiye genelinde hizmet veren www.elemansizsiniz.net sayfasında Edirne iş ilanları olduğu gibi Manisa iş ilanları da Van iş ilanları Kars iş ilanları kısacası tüm Türkiye'ye ulaşabilirsiniz.