Kariyer Sitelerinden Geri Dönüş Almak

Pek çok kişi, aradığınız elemanı bulmak için ücretsiz iş ilanı ver şeklinde işverenleri yönlendiren kariyer sitelerine başvurur. Ancak pek çok internet forumuna da konu olmuş bir durumla karşılaşılır. Yani pek çok başvuru sahibi, kariyer sitelerinden gönderdikleri özgeçmişe rağmen geri dönüş alamaz. Bu çoğu zaman adaylarda hayal kırıklığına ve ümitsizliğe yol açar. Pek çok siteye özgeçmişimi gönderiyorum, ancak hiçbirinden geri dönüş alamıyorum, şeklinde serzenişlerle sıklıkla karşılaşılır. Öncelikle her adayın bu durumu hayatın olağan akışı içerisinde var olan doğal bir süreç olarak kabullenmesi gerekir. Ancak burada adayların dikkat etmediği ya da gözden kaçırdığı bazı hususlar bulunur. Bu hususlara kısaca değinelim.fiş i

Özelliklerinize Uygun İş İlanlarına Başvurun

Kariyer sitelerinden geri dönüş alabilmek için özelliklerinize uygun olan ilanlara başvurmalısınız. İş başvuru istatistikleri neredeyse başvuru yapan adayların % 50’sinin kendi niteliklerine uygun olmayan iş başvurularına müracaat ettiğini gösteriyor. Ücretsiz iş ilanı ver şeklinde firmaların yönlendirildiği kariyer sitelerinde yayınlanan iş ilanları aslında nitelikli başvuruları değerlendirmeye alıyor. Firmalar bu iş için özel geliştirilmiş yetenek yönetimi yazılımları kullanıyor. Dolayısıyla niteliksiz özgeçmişler herhangi bir insanın incelemesine girmeden eleniyor. Kariyer sitelerinden geri dönüş almak, emek ve zamanınızı boşa harcamamak için kendinize uygun işlere başvurarak ilk adımı atabilirsiniz.

 

Kariyer Sitelerinden Neden Geri Dönüş Alınamıyor?

Bu sorunun birden çok cevabı var. Öncelikle belirttiğimiz üzere aranan özellikler sizde yoksa geri aranmayabilirsiniz. Bunu somuta indirgeyecek olursak bir fabrika ilanında 5 yıl deneyim aranıyor ancak sizin henüz 2 yıllık tecrübeniz mevcutsa doğal olarak işveren adaylar arasından sizi tercih etmez. Çünkü iş başvurusu ilanlarda hangi özelliklerin talep edildiği net biçimde ifade ediliyor. Ücretsiz ilan ver biçiminde iş ilanları alan kariyer siteleri üzerinden başvurulan ilanlara özenli ve dikkatli hazırlanmış bir özgeçmiş ile başvurmak gerekiyor. Firmalar adayların ilanlarında bazı anahtar kelimeleri ararlar. Bu anahtar kelimeler sektöre göre özgeçmişinizde yer almalı. Özgeçmişinizde gerçek dışı verdiğiniz bir beyan ciddi iş firmaları tarafından çok rahat tespit edilebilir ve bu elenmenize neden olur. Kendinizi doğru, açık ve net biçimde karşı tarafa yansıtabilmeniz bu aşamada büyük önem arz eder. Profesyonel bir destek alarak da özgeçmişinizi doğru biçimde hazırlayıp ön plana çıkabilirsiniz.