Kalite Mühendisi Kimdir?

Kalite mühendisliği, son yıllarda firmaların kalite yönetim sistemlerinin önem kazanmasıyla birlikte adını sıkça duyduğumuz meslek dalları arasında bulunur. Torbalı iş ilanları içinde de aynı şekilde bu mühendislik dalına ait ilanlarda artış gözlemlenmektedir. Kalite mühendisi genel hatlarıyla firmaların mal, hizmet veya süreç kalitesini belirlemek ve ölçümünü gerçekleştirmek için mühendisliğin teknik yöntem ve metotlarını kullanan kişilerdir. Kalite mühendisleri, genel manada kontrol sistemlerinin dizaynı, uygulaması ve geliştirilmesi işleriyle uğraşırlar.

Kalite Mühendisi Çalışma Alanları

Proje yönetimi ve ayrıntılı bir projelendirme sorumlulukları bulunan kalite mühendisleri, çalışma alanları içerisinde bazı görev ve sorumluklar üstlenirler. Bu mühendislerin görev ve sorumlulukları Torbalı iş ilanları içinde de yer alır. Öncelikle kaliteye dair her türlü konuda müşteri temsilciliği görevi üstlenirler. Firmanın hali hazırda bulunan kalite geliştirme sistemlerinin uygulanması ve bunların sürekli geliştirilmesi için uğraşırlar. Ürün kalitesinin belirlenmesi ve bunun test edilmesi de kalite mühendislerinin görevleri arasında yer alır. Bir kalite mühendisinin test ve ölçümle ilgili cihazları etkin biçimde kullanması beklenir. Fabrikalarda görevli olan bu meslek dalı mensupları, fabrikanın hijyen standartlarına uygun olup olmadığı hususunda da sorumluluk taşırlar. Aynı zamanda ürün standartları ve işçi standartlarının tespitini de yaparlar. Fabrikanın sadece ürün ve hizmetleri değil bütün birimlerinin kalite yönetim sorumluluğunu yürütürler.

 

Kalite Mühendisi Olmak İçin Ne Gerekir

Torbalı iş ilanları içerisinde yer alan kalite mühendisliği ilanları, çeşitli vasıfların taşınmasını gerektirir. Yurt dışında yer alan üniversitelerde QC ve QA bölümü olarak yer alan kalite mühendisliği için mühendislik fakülteleri bünyesinde müstakil bu adla bir mühendislik bölümü yer almaz. Türkiye’de Düzce Üniversitesi bünyesinde 2 yıllık kalite kontrol bölümü yer alır. Bu bölüm dışında kalite mühendisliği için pek çok firma 4 yıllık mühendislik fakültesi olma şartını yeterli görür. Yalnız şunu belirtmek de yarar var. Mühendislik fakültelerinin yüksek lisans programları içinde kalite kontrol mühendisliği bir yan dal olarak yer alır. Dolayısıyla ilgili firmalar daha ziyade bu şekilde kendini yetiştirmiş kişileri tercih eder. Dolayısıyla kalite kontrol standartlarını çok iyi bilmek ve mümkünse iyi derecede İngilizce bilmek bu mesleğe atılmak için gerekli olan şartlar arasında yer alır.