İzmir’de En Çok Aranılan Meslekler

 Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan Ege’nin incisi İzmir, birçok farklı iş seçeneği ile hem insanlara iş imkânı oluşturuyor hem de istihdama ciddi oranda katkı sağlıyor. İzmir iş ilanları incelendiğinde bu durum açık ve net biçimde görülebilir. İzmir yıldan yıla gelişen ve değişen çehresiyle hem ticaret hem sanayi hem de hizmetler sektöründe büyük bir atılım yaşıyor. Birçok firma bünyesinde çalıştırmak için vasıflı ya da vasıfsız pek çok eleman arıyor. İzmir genelinde en çok aranılan meslekleri bu yazımızda belirtmeye çalışacağız.

 

Yayınlanan istatistiklere ve kariyer sitesi verilerine göre İzmir’de son yıllarda en çok satış temsilciliği pozisyonunda iş ilanı veriliyor.

 

  • Satış Temsilciliği

Satış temsilciliği; satış danışmanı ve satış sorumlusu ile birlikte geniş bir pozisyon aralığına sahip bir meslek dalı. Satış temsilciliğinin bu denli ön planda yer almasında firmaların satışlarını artırmak için günümüzdeki rekabet ortamında kıran kırana yarışmaları ön plana çıkıyor.

 

  • Çağrı Merkezi Müşteri Temsilciliği

Çağrı merkezi müşteri temsilciliği, İzmir’de çok aranılan bir diğer pozisyonu oluşturuyor. Firmalar günümüzdeki koşullarda müşterilerine daha üstün ve kaliteli hizmet sunabilmek adına onlarla daha yakın temas halinde olmayı önemsiyor. Haliyle her firma bünyesinde müşterileri ile bire bir ilgilenecek ve onlara yardımcı olacak kişiler istihdam ediyor. 

 

  • Güvenlik Personeli

İzmir iş ilanları içerisinde bir diğer çok aranan meslek dalı ise güvenlik görevlisi. Şirketlerin güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik personeli pek çok şirket tarafından sıklıkla tercih diliyor.

 

  • Fabrikada Çalışacak İşçi

Fabrikalar İzmir genelinde eleman ihtiyacı olan işletmeler arasında ilk sırada yer alıyor. Fabrika iş ilanlarında kaynakçı, makineci gibi teknik beceri gerektiren kişilere çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanında fabrikalarda vasıfsız elamana da çokça ihtiyaç duyuluyor.

 

  • Eğitim Sektörü

İzmir eğitim sektöründe de günden güne büyüyor. Özel eğitim kurumlarına verilen teşviklerin son yıllarda artmasıyla birlikte özel eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı da ciddi oranda artmış görünüyor. İzmir iş ilanları içerisinde öğretmenlik pozisyonu da en çok aranılan meslekler arasında yer alıyor.

 

Büro memuru, şoför, reyon görevlisi, kasiyer, muhasebeci, sekreter, aşçı gibi pozisyonlar son yıllarda İzmir’de en çok aranan diğer meslekler arasında yer alıyor. İzmir’de en çok aranılan meslekler, iş başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin tercihinde kendilerine yardımcı olabilir.