İstifleme Elemanı Kimdir?

İstifleme elemanı fabrikaların depo bölümlerinde çalışan kişilerdir. Bu kişiler stoklanacak ürünlerin düzgün biçimde yığılarak depolanması ve paketlenmesi işlemine yardımcı olurlar.

 Pek çok fabrikada istifleme elemanı istihdam edilir. Manisa fabrika iş ilanları içerisinde istifleme ilanı veren fabrikalara sıklıkla rastlanır. Çünkü Ege’nin gelişmekte olan illeri arasında yer alan Manisa son yıllarda büyük bir istihdam seferberliğine öncülük ediyor. Pek çok fabrika hammadde yakınlığından ve sunduğu büyük lojistik avantajlarından dolayı Manisa’yı tercih ediyor. Dolayısıyla Manisa, çevresindeki kırsal yerleşim birimlerinden ciddi manada göç alıyor. Özellikle fabrikalardaki vasıfsız eleman ihtiyacı bu göçlerin temel sebebini teşkil ediyor. Hâsılı, Manisa içinde yer alan pek çok fabrikanın istifleme elemanı ihtiyacı bu göçler sayesinde karşılanıyor.

 

İstifleme Elemanı Neler Yapar?

İstifleme elamanı; forklift, transplalet, lift gibi araçları kullanarak fabrikalardaki stoklama işlemi için ürünlerin düzenli biçimde istiflenmesini gerçekleştirir. Artık gelişen teknoloji sayesinde istifleme işlemleri bu tür araçlar sayesinde rahatlıkla yapılabiliyor. Manisa fabrika iş ilanları içerisinde yer alan istifleme elemanı ilanlarında gerekli özellikler yer alıyor. Fabrikaların lojistik birimlerinde görev yapan istifleme elemanları belli mesai saatleri içerisinde ambalaj paketleme ve paketlenen malzemelerin stoklanması işlemi ile ilgilenirler. Yani bu kişilerin ambalajlama ve istifleme şeklinde iki temel görevi bulunur. Bu yönüyle istifleme elamanları belli standartlara sahip bir iş planı dâhilinde fabrikalarda istihdam olunurlar.

 

İstifleme Elemanı Nerelerde Çalışır?

İstifleme elamanları, farklı sektörlerde yer alan birçok fabrikada çalışabilirler. Özellikle günümüzde pek çok fabrika ürünlerinin sağlıklı bir lojistik sürecinden geçip ilgili birimlere ulaştırılabilmesi için istifleme elamanı istihdamına başvurur. Genellikle vasıfsız elaman olarak işe başlayan istifleme elamanları fabrikanın şartlarına göre kariyer basamakları arasında ilerleyebilir ve daha başka görevler üstlenebilir. Manisa fabrika iş ilanları ile kariyer hayatına atılan pek çok kişinin ilerleyen yıllarda farklı kademelerde görev aldığı gerçeği göz önündeyken, iş hayatında yükselme gerçeğini de bu iş türü için başvuranların göz önünde bulundurması gerekir. İstifleme elemanı büyük ya da küçük ölçekli fabrikalarda rahatlıkla iş bulabilir ve ilerleyen yıllarda bu işte ilerleyip farklı birimlerde görev alabilir.