İşletme Mühendisliği

İşletmenin mühendislik bakış açısıyla incelendiği mühendislik dalıdır. Günümüzde lisans veya yüksek lisans eğitimi olarak İTÜ’de verilmektedir. Bir mühendis için işletme eğitimi önemlidir. Bu bölüm mühendisliğin kazandırdığı analitik düşünme yetisi ile birlikte pazarlama ve iletişim yeteneğini geliştirmesi ile ön plana çıkmaktadır.

Eğitim İçeriği

İşletme mühendisliği 4 yıllık bir lisans eğitimidir. Yüksek lisans eğitimi almakta mümkündür. İşletme mühendisliği olarak, Fizik, Matematik, Kimya, Statik gibi temel mühendislik derslerinin yanı sıra, İstatistik Yöntemleri, Maliyet Muhasebesi, Mikro Ekonomi, Finansman, Pazarlama Yönetimi, İşletme Hukuku, Tesis Planlama, Türkiye Ekonomisi, işletme Ekonomisi, Ekonomi, Maliye, Hukuk, Sosyal Psikoloji, Genel Muhasebe, Yönetim Muhasebesi, Ulusal Gelir ve İstihdam, Üretim Yönetimi, Ekonometri, Para Kredi, Yönetim ve Organizasyon, Personel ve Ücret politikaları Yönetimi, Kalite Kontrol, Dış Ticaret, Kamu İşletmeciliği, Matematiksel Ekonomi, İşletme Politikası başlıklı dersler okutulmaktadır.

Bu bölüm mezunlarının, sayısal düşünme yeteneğine, iletişim ve ikna kabiliyetine ve zaman yönetimi yeteneğine sahip olması gerekir. Takım çalışmasına yatkın insanlar bu alanda başarılı olabilir. Çünkü işletme ve yönetim alanlarında çalışan işletme mühendisleri yönetici olarak ilerlerler.

İşletme Mühendisinin Sorumlulukları

İşletme mühendisleri, işletme bünyesinde hammadde, maliyet ve iş gücü çalışmalarını yapan, şirket faaliyetlerini yüksek verimle gerçekleştiren kişilerdir. Üretilen malzeme veya hizmetin pazarlanması, maliyet hesabının yapılması ve fiyat belirleme gibi sorumlulukları vardır. Bunların dışında, planlama, finansman ve insan kaynakları ile eş güdümlü çalışarak koordinasyonunu sağlarlar.

Çalışma Koşulları ve İş Olanakları

İşletme mühendisleri, kamu ve özel sektörde, sigorta, banka gibi kurumlarda çalışabilir. Ülkenin önde gelen şirketlerinde, üretim planlama faaliyetleri, kalite kontrol, finansman, pazarlama ve yönetici pozisyonlarında iş bulabilirler. Bu seçenekler dışında yüksek lisans veya doktora yapabilir, kariyerinize akademisyen olarak devam edebilirsiniz. İş hayatına atılma sürecinde elemansizsiniz.net olarak yanınızdayız. İstediğiniz pozisyona uygun iş ilanları ile karşınıza çıkarak, iş arama sürecinizi kolaylaştırıyoruz. Her an güncellenen iş ilanları ile istediğiniz lokasyonda hayalinizdeki işi bulabilirsiniz.

Manisa Akhisar'da iş arayan birisi Akhisar iş ilanları olarak filtrelediğinden kendine uygun işi bulabilecektir. Eleman arayan firma sahipleri de aynı şekilde, elemansizsiniz.net üzerinden ilan vererek uygun elamanı kolaylıkla bulabilir. Adayları en uygun ilanlarla buluşturan elemansizsiniz.net olarak, hayalinizdeki işi bulmak adına sizleri de sistem üzerinden özgeçmiş oluşturmaya bekliyoruz.