İş İngilizcesini Geliştirmek için İpuçları

İş İngilizcesini Geliştirmek için İpuçları

 

Evrensel bir dil olan İngilizce artık yaşamın her alanında neredeyse zorunlu hale geldi. Bu yüzden de İş İngilizcesi nasıl geliştirilir sorusuna yanıtlar aranmaya başlanmıştır. Gündelik yaşamda kullanılan İngilizce artık iş hayatına da giriş yaptığı için bu konuda yapacağınız araştırmalarda, yazımızın devamından paylaşacağımız yanıtlar ortaya çıkmaktadır. 

 

İş İngilizcesi Ne Demek? 

 

Öncelikle İş İngilizcesi, iş dünyasındaki profesyonellerin iş yaşamına yönelik olarak kullandığı bir programdır. Yöneticiler başta olmak üzere genç profesyoneller ve yeni mezunlar da iş dünyasında uygulanan bu programa dahildir. Business English programına katılım için ise en az B1 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olunmalıdır. 

Genelde yurt dışında eğitim almayı düşünen öğrencilerin tercih ettiği bir dil olan İngilizce, tüm dünyanın en iyi yüksek öğretim kurumlarında profesyonel bir şekilde öğretilmektedir. Ancak sadece öğretim sürecinde değil, kişisel olarak da İngilizcenizi geliştirmenizde fayda var. Elbette İngilizce öğrenmek göründüğü kadar zor olmamakla beraber özellikle de İş İngilizcesi için uygulayacağınız yöntemlerle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

 

İş İngilizcesini Geliştirme Yolları 

 

Yabancı dil öğrenmenin altın kuralı, sürekli okumaktır. Bu kapsamda İngilizce başta olmak üzere İspanyolca, Almanca ya da Fransızca için de aynı durum geçerlidir. Öte yandan İş İngilizcesini geliştirme konusunda yapmanız gereken ilk işlem, ücretsiz e-kitaplardan yararlanmak olabilir. Ayrıca çok sayıda İngilizce gazetenin yer aldığı internet sitelerine erişebilirsiniz. Teknolojinin gelişimi sayesinde artık gazete, dergi ve kitap gibi basılı yayınlar, web ortamında paylaşılmaktadır. O halde İş İngilizcesi nasıl geliştirilir sorusunun diğer yanıtları, alt başlıklar halinde aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

 

Mobil Uygulamalar Kullanmak: İş yaşamında İngilizceyi sorunsuz olarak kullanmak için mobil cihaz ve uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalar ücretsiz olmakla beraber anlama ve okuma hızınızı artıracaktır. 

 

Bilgisayar ve Cep Telefonunun Dilini Değiştirmek: Gündelik yaşamda kullandığınız tablet, bilgisayar veya cep telefonunun kullanım dilini İngilizce yapabilirsiniz. Bu sayede pek çok yeni sözcüğün anlamını öğrenebilirsiniz. Aynı durum sosyal medya hesaplarınız için de geçerlidir. 

 

Blog Yazmak: İş İngilizcesini geliştirmek için ipuçları kapsamında İngilizce blog açma fikri ön plandadır. Başlangıçta zorlansanız bile aklınızda oluşturacağınız kelimeleri İngilizce kullanarak cümlelere dönüştürmek, bir süre sonra İngilizceyi daha iyi bir şekilde anlamanızı sağlayacaktır. 

 

Forumlarda Vakit Geçirmek: Yemek pişirme, moda, eğlence, politika ya da teknoloji üzerine açılan İngilizce forumlarında vakit geçirebilirsiniz. Bu süreç, İş İngilizcesi geliştirme sürecinde birçok kelime ve deyim öğrenmenizi sağlayacaktır. 

 

İngilizce Müzik Dinlemek: İngilizce müzik dinlemek öncelikle kelimelerin telaffuzu konusunda sizlere fikir verir. Ayrıca kulak aşinalığı da sağlar. Bu yüzden müzik tercihlerinizde artık İngilizce diline ağırlık vermeniz İş İngilizcenizin gelişmesinde etkili bir şekilde rol oynayacaktır. 

 

İngilizce TV İzlemek: Müzik dinlemenin yanı sıra İngilizce yayın yapan TV kanallarını da tercih edebilirsiniz. Haberler, filmler, diziler ve daha fazlası için internet üzerinden yararlanabileceğiniz onlarca site bulunmaktadır. Başlangıçta alt yazılı olarak seyredebilir ve bir süre sonra alt yazı olmadan da İngilizce kelimeleri anlayabilirsiniz.

 

Etkinliklere Katılmak: İngilizceyi doğru anlama ve dinleme becerisi kazanmak için elbette yurtdışı eğitim almak çok önemlidir. Alternatif olarak yabancı katılımcıların bulunduğu etkinliklere katılmak da İş İngilizcesi nasıl geliştirilir sorusunun önemli yanıtlarından biri olacaktır. 

 

Tüm bu ipuçlarına alternatif olarak İngilizce konuşan arkadaşlar edinebilir, kendi kendinize İngilizce konuşabilir veya İngilizce hizmet veren herhangi bir müşteri hizmetlerini arayarak görüşme sağlayabilirsiniz. Sıralanan bu ipuçları sadece İş İngilizcesini geliştirmek isteyenler için değil, gündelik yaşamda İngilizce konuşmayı planlayanlar için de geçerlidir.