İş İlanı Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş İlanı Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş ilanları, kurumların nitelikli elemanları bünyelerinde barındırmak için kullandıkları etkili araçlardan biridir. Öncelikle kurumdaki açık pozisyonlar belirlenir, iş ilanı oluşturulur. Pozisyonu yanlış ifade etmek kurumun imajı için zedeleyici niteliktedir ve uygun olmayan kişilerin de ilana başvurmasına sebep olur. İş ilanlarındaki temel amaç, kurumun ihtiyaç duyduğu profillere sahip çalışanlara bilgi verip iş görüşmesine gelmelerini sağlamaktır. Bu yüzden işe alım süreci başvuranlar kadar işverenler için de önemlidir. Her geçen gün tecrübeli, nitelikli ve yetenekli bireylere olan ihtiyaç daha da artmaktadır. Bu nedenle kurumlar yaratıcı ve ilgi çekici iş ilanları yayınlama eğilimine girmişlerdir.

Kurumların iş ilanı oluştururken dikkat etmesi gerekenleri sıralayacak olursak;

Kısaca Kurumunuzu Tanıtın
Kısa ve etkili bir tanıtım yazısı yeterli olacaktır çünkü uzun ve çok fazla laf kalabalığı bulunduran yazılar adaylar tarafından çok okunmamaktadır.

Açık Olun

Başvuracak kişilerden beklenen deneyimler, eğitim seviyesi, yabancı dil düzeyi, alınan sertifikalar, ehliyet, duruma göre program bilgisi ve benzeri konular açıkça belirtilmelidir. Aranılan pozisyon için uygun olan kişilik özellikleri ilanda net bir şekilde yazmalıdır. Yapılan iş tanımı başvuracak kişiye sorumlulukları hakkında mutlaka bilgi vermelidir.

Tutarlı Olun

İlanda birbiriyle çelişen ifadeler kullanılmamalı, yalın olunmalıdır. Beklenilen nitelikleri direkt olarak ifade edin ve sonrasında ekstra bir şeyler daha eklemeyin. Ayrıca yayımlanacak ilanda başlık hangi dildeyse devamının da o dilde olmasına dikkat edin.

AIDA Formatına Uyun

AIDA (Dikkat, İlgi, İstek Aksiyon) büyük ölçüde pazarlama ve reklamcılık alanında uygulansa da iş ilanında da uygulandığında formatını uyguladığınızda aradığınız nitelikli elemanların başvuru taleplerinin arttığını ve az bir zamanda istediğiniz sonucu elde ettiğinizi göreceksiniz.

Çalışma Sürenizi Belirtin

Hafta içi ya da hafta sonu hangi saatlerde çalıştığınızı, mesai düzeninizi açıkça ilanda belirtmelisiniz. Adaylar tarafından seçici nitelikte olduğu için bu bilginin uygun olmayan birçok adayın başvuru yapmasını engelleyecektir.

Ayrımcı Davranmayın

Engelli bireyleri kıracak veya incitecek ifadelerden kaçının. Cinsiyet ayrımcılığı da içinde bulunmakla birlikte profesyonelliğinizi zedeleyeceği için bu tür ifadelere iş ilanlarında yer verilmemelidir.