İş İlanı Nasıl Verilir?

İşletmeniz için en doğru elemanı en kısa sürede bulmak istiyorsanız iş ilanı verirken doğru adımları izlemelisiniz.  Her firma kendi bünyesinde en doğru personele görev vermek ister. Özellikle başarılı personeller firmalar arasında transfer olabilir. Dünyada başarılı firmalar doğru personeli seçme konusunda özel bütçeler ayırıyor.

Ülkemizde işsizlik oranlarının yükselmesinin yanında işverenler üzerine yapılan bir araştırma da işe alınan personellerde süreklilik sağlamadaki zorluk oluyor. Personelinize yapacağınız yatırımların boşa gitmesini istemiyorsanız profesyonel bir işe alım platformu ile çalışmalısınız. Bu platformlarda işveren ile iş arayanlar bir araya gelmektedir.

Şimdi sizlere bir işletme sahibi olarak iş ilanı verirken nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlatacağız;

İşletmenizin Ne İş Yaptığını Kısaca Belirtin

Bir iş ilanına başvuran adayın gözünden baktığınızda birden fazla iş ilanına başvuru yapılıyorsa uzun yazılar okunmayacaktır. Bu yüzden firmalar da bir aday kadar kendini doğru tanıtmalıdır.  Unutmayın, profesyonel ve başarılı personeller ciddi firmalara öncelik verir.

İş ilanı verirken öncelikle kısaca işletmenizin ne yaptığından bahsedin. İşletmenizin hangi sektörde faaliyet gösterdiğini, hitap ettiği lokasyonu ve firmanızın misyonu gibi birçok konuda kısa kısa bilgi vererek iş arayan adayların doğru firmayı seçtiğinden emin olmalarını sağlayabilirsiniz.

Alım Yapacağınız Pozisyonu Net Olarak Açıklayın

Bir iş ilanının en büyük kusuru işe alım yapılacak pozisyonun net olarak ifade edilmemesidir. İlanınızı inceleyen kişi ne iş yapacağını tam olarak bilmelidir. Bu yüzden alım yapacağınız pozisyonun niteliklerini, görevlerini net olarak yazın. Personelden işe başladığında neler bekleyeceğinizi belirtin.

İlan inceleyen adaylar pozisyonun net olarak açıklandığı ilanlara daha çok ilgi gösterdiğini belirtelim. Kendinizi net olarak ifade ederseniz kendini bilen adayların aradığınız pozisyona başvuracağını unutmayın.

Sağladığınız Sosyal Haklardan Bahsedin

Her iş arayan alacağı maaşı ya da yararlanacağı sosyal imkanları bilmek ister. Bu yüzden ilanınızda pozisyon için vereceğiniz maaş aralığını, sağladığınız yemek şartlarını ya da yemek ücretlerini, servis imkanınızı ilanda belirtin.

Çalışanlarınıza özel günlerde verdiğiniz destekler, özel sağlık sigortası yapma gibi özel sosyal imkanlar hakkında detaylı bilgi verin. Sosyal hakları gelişmiş olan işletmeler için her zaman alanında başarılı personeller ilana başvuracaktır.

Çalışma Saatleri ve Tatil Günlerini Yazın

Bir aday işe başvurmadan önce çalışma saatlerini bilmek ister. Bu yüzden hafta içi ve hafta sonu çalışma saatlerinizi yazın. Öğle molanız varsa bu konuda bilgi verin. Ayrıca adaylara tatil günleriniz hakkında da bilgi verin.

İşletmenizin Lokasyonundan Bahsedin

İş başvurusunda lokasyon adaylar için çok önemlidir. Bu yüzden iş ilanlarınızda adaya lokasyondan bahsedin. Herkes servisi uygun olan ya da oturduğu yere yakın olan işyerinde çalışmak ister.

Kriterlerinizi Açık Açık Yazın

İşe alım yapacağınız pozisyonda aradığınız tüm kriterleri açık açık yazmanız önemlidir. Adaylardan dil yeterliliği, bilinmesi gereken programlar vs. gibi beklentilerinizi açık açık yazın.

İşletmeniz için doğru adayları bulmak istiyorsanız https://elemansizsiniz.net/firma-giris/ adresinden firma üyeliği alabilir ve ücretsiz iş ilanı verebilirsiniz.