İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanır?

Çok uğraştınız, üniversiteyi kazandınız ve öğrencilik yıllarınız hızlı bir şekilde geçip gitti. Artık kendi ayaklarınızın üzerinde durma ve kendi paranızı kazanma zamanınız geldi.

İş arama süreci oldukça sabır gerektiren ve dikkatli olunması gereken bir süreçtir. İş görüşmesine gittiğinizde görüşme sağladığınız kişi ya da kişilerle kuracağınız iletişim son derece önemlidir. Bu sürecin tamamen hakkaniyetli bir şekilde yürütüldüğünü söylemek zor olsa da görüşmeye giderken yapmanız gereken birçok şey mevcuttur. Görüşmenizin sonucu çoğu zaman sizinle görüşme sağlayan kişilerin kendi değerlendirme kriterlerine göre olabilmektedir.

 

İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanmalıyım?

Öncelikle iş görüşmesine giderken günlük kıyafetinizle değil resmi bir şekilde giyinmeniz gerekmektedir. Bu şık bir siyah gömlek pantolon ve ceket olabilir ya da etek ceket takımı olabilir. Tercih tamamen size kalmış ancak resmi giyinmeniz gerekecektir. Çünkü karşınızdaki kişi sizi ilk olarak kıyafetinizle değerlendirecektir. İş görüşmesine nasıl hazırlanır sorusu çok geniş bir şekilde cevap bulan bir sorudur. Giyecek olan kıyafetinizden kullanacağınız kelime ve cümlelere kadar çok dikkatli olmanız gereken bir süreçtir.

 

Görüşmeye Giderken Tam Görüşme Saatinde mi Orada Olmalıyım?

Dakikası dakikasına tam saatinde orada olmanız uygun olmayacaktır. Bunun yerine 10 ya da 15 dakika görüşme yerine erken gitmeniz sizin için daya faydalı olacaktır. Bu süreçte kendi görüşünüze son bir bakabilme, eksikleri tamamlayabilme fırsatınız olacaktır. Tam görüşme saatinde orada olmanız tüm bunları yapmanıza engel olacaktır.

 

İş Görüşmesine Giderken Firma Hakkında Bilgi Sahibi Olmalı mıyım?

Birçok firma işe alım sürecinde görüşmeye gelen adayın firma hakkındaki bilgilerini ölçmek ister. Bu nedenle görüşmeye gitmeden önce internet üzerinden firma hakkında çeşitli bilgiler toplamalısınız. Firmanın tarihçesi, firma sahipleri, kuruluş yılı gibidir. Görüşmeyi yapan kişi bununla ilgili size birtakım sorular sorabilir. Tereddütlü cevaplar vermek yerine firma hakkında kendinizden emin bir şekilde araştırdığınızın belli olabilmesi için dikkatli cevaplar vermelisiniz.

İş arama süreci son derece zorlu bir süreçtir. Ancak günümüz teknolojik şartlarda bu son derece kolaydır. Bunun için birçok internet siteleri iş alım ilanları yayınlamaktadır. Örneğin İzmir’de ikamet ediyorsunuz. İzmir iş ilanları olarak arama motoruna yazdığınızda karşınıza İzmir iş ilanları bulunduğu birçok site çıkacaktır. Ancak ilanlara bakarken ya da görüşmeye giderken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. İzmir İş ilanları olarak gözüken bir yer tamamen alakasız bir yer olabilir. Bu da sizin için zaman kaybı ve fazlada yol masrafı demektir.