İş Görüşmesine Nasıl Gidilir?

Kariyerinin henüz başında yer alan kişiler, iş görüşmelerine ilk defa katılacak kişiler ilk etapta iş görüşmeleri hakkında herhangi bir fikir sahibi değildirler. Doğal olarak da iş görüşmesine nasıl gidilir, şeklinde bir soru bu tip kişilerin zihninde canlanabilir. İzmir iş ilanları noktasında araştırma yapıp kendine uygun iş bulan kişilere yol gösterecek nitelikte olan bu yazımızda iş görüşmelerine katılırken nelere dikkat edilmeli konusunu irdeleyeceğiz.

İş arama sürecinde tecrübeniz, referanslarınız, eğitimleriniz önemli başlıklar olarak değerlendirilir. Ancak iş görüşmesinde sarf ettiğiniz sözler ve dış görünüşünüz de en az bu hususlar kadar önem arz eder. Özgeçmişinizin uygunluğu yanında prezantabl olmanız da beklenir. Görünüşünüzün şirketin kurumsal kimliğine uygunluk göstermesi de gerekir. Dış görünüşünüz noktasında dikkat etmeniz gerekenleri ele alalım. İş görüşmesine giderken insan kaynakları uzmanın gözünde olumlu bir intiba bırakmak adına kıyafetlerinizi özenle seçerek işe başlayabilirsiniz. İlk intibanın kolay kolay kırılamayacağı gerçeğini bu noktada göz önünde bulundurun. İzmir iş ilanları incelenip kendinize uygun bir iş bulduğunuzda aslında her şey yeni başlıyor. İlk görünüm sizin aynı zamanda karşı tarafa verdiğiniz değerin de bir göstergesi olarak kabul edilir.

Çalışacağısınız sektör ve şirketle ilgili bir ön bilgi edinmelisiniz. Eğer imkânınız varsa iş görüşmesi yapacağınız şirketi önceden görmeye çalışın. Hiç olmazsa internet sitesini ve varsa sosyal medya hesaplarını inceleyin. Bu hususlar şirketi tanımada size büyük kolaylıklar sağlar. Giyim tarzınızı ön araştırma sonrasında daha sağlıklı belirleyebilirsiniz. Finansal kurumlar, muhasebe firmaları, hukuk büroları, bankalar gibi yerlere iş görüşmesi için giderken resmi bir giyim tarzınızın olması gerekir. Bunun dışında belirttiğimiz üzere her firmanın kurumsal kültürü farklılıklar arz ettiği için giyim tarzınızı buna göre belirleyebilirsiniz. Bütün firmalar için ortak olan dikkat edilmesi gereken husus ise abartıdan uzak durulması hususudur. Hem erkek hem de kadın adayların iş görüşmesine giderken gösterişten ve abartıdan uzak bir giyim tarzı benimsemesi gerekir. Çok dikkat çekici bir giyim tarzı karşı tarafta olumsuz bir izlenim uyandırabilir. İzmir iş ilanları için başvuru yapacak adaylar belirtilen hususlara dikkat ederlerse daha avantajlı bir iş görüşmesi yapabilirler.