İş Görüşmesi Mülakatlarında Heyecanı Yenmek

Hayatımızda bir dönüm noktası olan iş görüşmeleri bizim hayatımızı şekillendirmemizde önemli görüşmeler arasında yer alır.

İş görüşmelerinde heyecanlı olmak beklenen bir durumdur. Ancak bu heyecanı yenmek asıl husustur. Heyecanın bir parça olması gayet olağan bir durumdur; ancak aşırısı sizi hayal kırıklığına uğratacak bir görüşme geçirmenize neden olabilir. İzmir iş ilanları ile ilgili iş görüşmelerine girecek adaylar içinde geçerli olan bazı hususları belirteceğiz. Bu belirtilen hususlar iş görüşmelerinde heyecanınızı yenmenize yardımcı olabilir.

 

Mülakat Görüşmesine Hazırlıklı Gitmek

Mülakat görüşmelerinde stres yapmamak adına mülakata hazır gitmek gerekir. Hazırlıktan kasıt sizin öncesinde mülakatta sorulacak sorulara kısa, net ve mantıklı cevaplar vermeniz aşamalarından oluşur. Eğer mülakat görüşmesinden önce gerginlik yaşıyorsanız mutlaka hazırlık yapmalısınız. Bunu şu örnekle açıklayabiliriz. Üniversite eğitimini gerçekleştiren öğrenciler, genellikle vize final sınavlarına son hafta özellikle de son günlerde hazırlanır. Bu öğrencilerin önceden hazırlanan öğrencilere göre çok heyecanlı ve stresli olduğu rahatlıkla gözlemlenir ve sınav sonuçlarının diğer öğrencilere göre daha düşük olduğu görülür. Bu basit örnekten de anlaşılacağı üzere mülakat görüşmelerine hazırlıklı gitmek adayları bir adım öne geçirir. İzmir iş ilanları bu yönüyle belli bir hazırlığı gerektirir.

 

Randevuya Zamanından Önce Gitmek

İş görüşmesi için size bir tarih ve saat verilir. İş görüşmesine rahat biçimde girebilmek adına size verilen randevuya en az yarım saat öncesinden gitmeniz heyecanınızı yatıştırmak adına size artı avantaj sağlar. Bu avantajı küçümsemeyin. Çünkü insanlar sıkıştırılmış zaman dilimlerinde yapılan etkinliklere genellikle gergin girerler. Bu hususa özellikle dikkat etmelisiniz.

 

Yıkıcı Ön Yargılardan Zihninizi Uzak Tutun

İş görüşmelerinde heyecanı yenmek ve başarılı olmak için peşin hükümlü ve ön yargılı inanç kalıplarınızdan sıyrılmanız gerekir. İzmir iş ilanları noktasında meseleye yaklaştığımızda,  tabiri caizse biraz polyannacılığa sarılmak gerekir. Yani meselelere olumlu ve pozitif yaklaşmanızı tavsiye ederiz. Özelliklerinizi iş görüşmelerinde abartılı biçimde öne çıkarmamaya da özen gösterin. Hayalinizdeki işe erişmek adına var gücünüzle mücadele edin. Hayatın kendisi aslında bir mücadeledir. Ne istediğiniz bilir ve buna uygun adımlarla ilerlerseniz pek çok engeli daha ilk başta rahatlıkla aşabilir ve iş görüşmesinde başarıya ulaşabilirsiniz.