İş Görüşmelerinde Klasik Sorulan Sorular ve Cevapları

Çok hayalini kurduğunuz üniversiteyi kazandınız ve öğrencilik yıllarınız çabucak bitti. Birçok insanın strese girdiği ve çok heyecanlandığı iş görüşmesi süreçleri sizin de kapınızı çaldı. İş ilanlarının bulunduğu pek çok siteye üye olmanız sizin için bu süreci kolaylaştıracaktır

İş görüşmelerinde klasik sorulan sorular ve cevapları aşağıda sizin için düzenledik.

Bazı sorular zamanla güncelliğini yitirse de bazıları hiç değişmeden sürekli adaylara sorulmaktadır. Görüşmeye gitmeden önce mutlaka ilgili firma hakkında internet üzerinden bir araştırma yapmalısınız. Uzmanların mutlaka adaylara yönelttiği soru ve cevapları şu şekildedir;

Bize Kendinizden Bahseder misiniz?

Aslında bu soru birçok adayın cevaplarken çok hata yaptığı bir sorudur. Burada karşınızdaki uzman sizin özel hayatınızla ilgilenmemektedir. Örneğin nerede oturduğunuz, aile bireyleriniz bu konulardan bahsetmeye kalkarsanız daha başından mülakatı kaybettiniz demektedir. Bu soru sorulurken sizden beklenen o güne kadar olan süreçte iş hayatı anlamında neler yaptığınızdır. İş tecrübeleriniz, deneyimleriniz, bu güne kadar aldığınız riskler ve sorumluluklar nelerdir bunlardan bahsedebilirsiniz. Eğer bu görüşme sizin ilk iş görüşmeniz ise karşınızdaki kişiye hedefleriniz, idealleriniz, yapmak istediklerinizden bahsedebilirsiniz. Aynı zamanda üniversite hayatınızdaki başarılarınız, uzmanlık alanlarınız, hobilerinizi görüşmeye gittiğiniz pozisyona uygun bir şekilde anlatabilirseniz karşınızdaki uzman bundan etkilenecektir.

Sizi Neden İşe Almalıyız?

Bu soru kendinizi ve hedeflerinizi özet olarak anlatabilmeniz için bir fırsattır. Klişe cümleler kurmaktan kaçınıp tamamen kendinize özgü olmalısınız. Mülakata gitmeden önce şirket ve istenen pozisyon için ufak bir araştırma yaparak kendi yapınızla bağdaştırıp bu şekilde bir içerik hazırlayabilirsiniz. İşimde çok iyiyim gibi çok kullanılmış cümleleri kullanmaktan uzak durup tamamen özgün olmalısınız. Şirketteki pozisyonla ilgili durumlardan bahsederek yapmak istediklerinizi burada detaylı olarak anlatabilirsiniz. Daha önceki iş yerinde bunları yaptım sonuçları şöyle oldu, şu şekilde olumlu geri dönüşler aldım, yöneticilerim tarafından sürekli başarılı olduğuma dair söylemler duydum şeklindeki bildirimleriniz uygun olacaktır.

Bizimle Neden Çalışmak İstiyorsunuz?

Bu soru sizin görüşmeye gittiğiniz şirketi ne kadar tanıdığınızı gösteren bir sorudur. Şirket hakkında ön bir araştırma yaparak bunlardan bahsedebilirsiniz.

İş başvurusu yaptığınız ve iş aradığınız dönemlerde mesela İzmir’de iş bakıyorsunuz. İnternette arama motoruna İzmir iş ilanları yazdığınızda karşınıza çıkan tüm ilanların doğruluğundan ve güvenirliğinden emin olmalısınız, İzmir iş ilanları olarak karşınıza çıkan ilanları mutlaka çok iyi araştırmalısınız. İzmir iş ilanları başlığı tamamen örnektir bu her durum için geçerlidir.