İş Bulma Şansınızı Arttıracak Etkenler

Sürekli iş başvurusu yapıp reddedilen kişilerin orak şikayeti iş bulamamaları üzerinedir. Ancak kariyer sitelerine baktığımız zaman yüzlerce, binlerce boş pozisyon olduğunu görüyoruz. Bu kadar işsize rağmen hala boş pozisyonların olması ortada büyük bir hatanın olduğunu gösteriyor. İş bulma şansınızı arttıracak maddeler üzerine hazırladığımız bu yazı, iş bulmanıza büyük oranda yardımcı olacaktır.

Mükemmel İşi Aramayın

Mükemmel diye bir iş kavramı asla yoktur. Bu zamana kadar girmiş olduğunuz işlerden beklentilerinizin tamamını karşılanmamış olabilirsiniz. Bunun aslında temel nedeni yine sizden kaynaklanmaktadır. Yapacağınız iş başvurusu sırasında kendinizi çok iyi bir şekilde ifade etmeli, kişilik özelliklerinize en uygun pozisyon ve en uygun olan işi bulmanız gerekmektedir. Kendi işinizin sahibi olmadığı sürece yine beklentilerinizin tamamının karşılanmayacağını da bilmeniz gerekiyor.

Çalışma Niteliğinizi Artırın

Diğer adaylardan sıyrılabilmeniz için farklılığınızı ortaya koymanız gerekiyor. Diğer adaylar gibi özgeçmiş göndermek ya da mülakata girmek sizi hiçbir şekilde ön plana çıkarmaz. İş başvurusuna bulunmadan önce bu konuya büyük zaman ayırmalı, etkileyici bir başvurunun nasıl olması gerektiğine karar vermelisiniz. Örneğin standart özgeçmişlerde uzak durarak kendinize özel bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. İçerisinde işverenin ne istediğini ayrıntılı olarak anlatıp sizin şirkete ne kazandırabileceğinizi anlatabilirsin. Bu gibi ufak detaylar rakiplerinizden ayrılmanıza katkı sağlayacak şeylerdir.

Networking Oluşturun

Sosyal ağ edinmek size şaşırtıcı sonuçlar gösterebilir. İşinizi değiştirmek istiyor ya da iş bulmak istiyorsanız online ortamlarda diğer insanlarla bağlantı kurmanız gerekiyor. Facebook, Twitter, Instagram ve en önemlisi LinkEdin platformlarında aktif olarak geniş bir ağ edinin. Ancak şunu da belirtmek istiyoruz; iş bulacağım derken vaktinizin büyük bir bölümünü bu platformlarda boşa harcamayın. Sadece size yeni iş fırsatları getirecek insanlarla bağlantı edinin.

İtirazlardan Korkmayın

Iş bulma şansınızı da arttıracak maddelerden biri de itirazlardır. Reddedilmek hayatın bir parçasıdır. İş aramaya çıktığımızda belki de en çok duyacağın şeylerden birisi de reddedilmek olacaktır. Ne olursa olsun itirazlardan asla korkmayın. Yöneticileri yetenekleriniz, becerileriniz ve şirkete katacaklarınız konusunda ikna etmeniz gerekiyor. İlk başlarda reddedilmeniz oldukça normaldir. Ancak pes etmeden devam etmeniz gerekiyor ki hedefiniz olan işi edinebilesiniz.

İlk Adımı Siz Atın

İş bulma konusunda şansınızı arttırmak istiyorsanız ilk adımı sizin atıp şansınızı arttırmamız gerekiyor. Kurumsal alanda çalışmış, belirli bir kariyeri tamamlanmış kişilerin ortak vermiş olduğu bir demeç var; ilk adım oldukça önemlidir. Oturduğumuz yerden iş bulurum havasına kesinlikle kapılmayın. İlk adım atarak işletmelerin kapısını çalıp aradıkları personelin siz olduğunu söyleyin.

Geçici İşleri Reddetmeyin

İş bulma konusunda yaşanılan en büyük sıkıntılardan birisi de geçici işleri reddetmektir. Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor; boş oturmaktansa geçici bir işte çalışmak daha iyidir. Geçici işlerin bir basamak olduğunu bilmeniz gerekiyor. Birçok şirket kalıcı personellerinin tamamını geçici çalışanlar arasından seçmektedir. Kim bilir? Geçici olarak girdiğiniz iş sizin asıl mesleğiniz ve kariyeriniz olabilir.