İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerek yeni mezunlar gerekse normal şartlarda iş arayanların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu süreçte özgeçmiş, bilinçli başvuru ve sorumlu davranmak gibi temel kuralların yanı sıra severek yapacağınız bir işi seçmek son derece önemlidir. Özellikle de yeni mezun olanların iş hayatına emin adımlarla atılmak için hızlı hareket ettiği bilinir. O halde hayalini kurduğunuz iş için yapacağınız başvurularda dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Hazırlık Yapmak

İş başvurusu yaptıktan sonra gelen davet için görüşmeye gitmeden önce mutlaka gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Başvuru yaptığınız pozisyon ile beraber firma hakkında yapacağınız araştırmaların yanı sıra bireysel olarak mülakat sürecinin pratiğini yapmanız doğru olacaktır. Elbette ezbere gitmeden tamamen doğal cümlelerle mülakata hazırlanmanız gerekir.

Profesyonel Olmak

Görüşme davetine vaktinden önce gitmeniz her zaman önemlidir. Buna ek olarak İK personeline, söz konusu işe neden başvurduğunuzu profesyonelce anlatmanız gerekiyor. İsteksiz görünmemek, aşırı samimi davranmamak ve elbette kibirli konuşmamak da son derece önemlidir. Yani başvuru yaptığınız pozisyona uygun olduğunuzu karşınızdaki kişiye uygun bir şekilde anlatmanızda yarar var.

Görüşmeye Uygun Kıyafet Seçmek

İş görüşmesine giderken firma hakkında genel bilgilere ulaştıktan sonra kıyafet seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Firma kültürüne uyum sağlayan ve kurumsal hayatın gerektirdiği kıyafetlerin yanı sıra bakımlı ve temiz olmanız çok önemlidir.

Sorumlu Davranmak

Sorumluluk iş hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Eğer görüşmeye geç kalacağınızı düşünürseniz, sorumluluk bilinciyle hareket ederek firmayı arayabilir ve uygun dille durumu anlatabilirsiniz. Görüşmeye gidemeyecek durumdaysanız farklı bir zaman aralığı için randevu talep etmeniz de uygun olacaktır.

Bilinçli Başvuru Yapmak

İş ararken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilinçli başvuru yapmanın yeri her zaman önemlidir. İlgi ve yetki alanınıza uygun bölümlere başvuru yapmanız gerekirken bu süreçte CV’nizde yetkinliklerinizle ilgili tüm bilgileri doldurmanız şarttır. Ayrıca ilerleyen zamanlarda hangi işte başarılı olacağınıza inanıyorsanız sadece o işle ilgili başvuru yapmanız doğru olacaktır.

Özgeçmişe Özen Göstermek

Belki de iş ararken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, özgeçmişi doğru ve uygun hazırlamaktır. Daha önceki süreçte görev aldığınız projeler başta olmak üzere var olan yetkinliklerinizi mutlaka özgeçmişinize ekleyip iş başvurunuzu yapmanız, olumlu sonuçları beraberinde getirecektir.