İnternetten İş Bulma

İnternette iş arayanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bir dönem gazete ilanlarından bulunan işler artık internette online olarak bulunabilmektedir. Peki, İnterneten iş bulma yönetmelerini etkili kullanabiliyor muyuz?

İnternette iş arayanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bir dönem gazete ilanlarından bulunan işler artık internette online olarak bulunabilmektedir. Hatta daha da geçmişe gidersek iş bulmanın en iyi yolu eşe dosta sormaktan geçiyordu. Şimdilerde ise iş bulmak için mutlaka ama mutlaka internetten iş ilanı yayınlayan online iş arama ve bulma platformlarını ziyaret etmek gerekmektedir.

UYGUN İŞ İLANI ARAMA

İnternetten iş bulma yöntemiyle yeni tanışanlar birazcık zorlanmaktadırlar. Ama 1980 sonrası doğanlar için iş bulmak konusunda internetten başka bir mecra zaten bilinmiyor. Bu kuşak gençlik çağında internetle tanıştı ve geleceğini de tamamen internetle kurdu. Bundan sonraki kuşağı ise hiç ele almaya gerek bile yok.

 

Daha eski kuşak olarak bilinen 40’lı yaşının üstündeki nesilden bir kısmı internetle çok yakından haşir neşir iken bir kısmının hiç ilgisi yoktur. Bazıları ise telefonlarından kullandıkları internet kadar bilmektedirler. Bu yazımızda internetle arası pek de iyi olmayanlar için iş nasıl aranır, bulunan işe nasıl başvuru yapılır konularını anlatacağız.

ONLİNE İŞ İLANLARI SİTELERİ

İnternette online olarak iş ilanları yayınlayan siteler vardır. Bu sitelerin hemen hemen hepsi kullanım bakımından birbirine benzemektedir. Yani, üyelik, iş arama, başvurma süreçleri hepsinde aynı gibidir. Yalnız ElemanSizsiniz.net iş ilanları sitesi üyeliğin telefondan da yapılması ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Diğer iş ilanları siteleri üyelikte mutlaka mail adresi girmeyi zorunlu kılmaktadır.

İNTERNETTEN ÇOK ANLAMAYANLAR İÇİN İŞ BULMA REHBERİ

İnternette ister adını bildiğiniz bir sitede ister arama motorlarında (Google, Yandex vb.) iş ilanı arayabilirsiniz. Doğrudan bir iş ilanı sitesinde iş arıyorsanız, öncelikle aradığınız işin veya mesleğin adını yazıp çalışmak istediğiniz ili seçtikten sonra ara diyorsunuz ve sonrasında çıkan sonuçlardan iş ilanlarını tek tek inceliyorsunuz. Beğendiğiniz ilan varsa siteye üye olup Özgeçmiş (CV) oluşturup başvuru yapıyorsunuz. Bir kere CV oluşturduktan sonra istediğiniz kadar ilana başvuru yapabilirsiniz. Özgeçmişinizin ayrıntılı ve bilgi verici olması başvurduğunuz ilanlardan geri dönüş sayısınız artıracaktır.

 

Eğer bir arama motoru üzerinden iş arıyorsanız mesleğiniz yazıp sonrasına iş ilanları yazarak ara diyorsunuz. Sonuçlardan çıkan sitelere tek tek girip yukarıda bahsedilen yöntemi site içlerinde uyguluyorsunuz. Böylece birkaç iş ilanı sitesine üye olup internetten iş bulma yöntemini etkili kullanabilirsiniz. ElemanSizsiniz.net web sitesi diğer iş ilanı sitelerine göre kullanımı basit ve herkesin aradığı işi bulduğu bir online iş arama sitesi olması yönünden diğerlerinden ayrılmaktadır.